Твір на тему – Юрій Яновський

Відомий український письменник першої половини XX ст. Юрій Іванович Яновський народився 27 серпня 1902 р. в с. Нечаївці на Кіровоградщині в бідній багатодітній родині, котра з 1917 р. проживала в Єлисаветграді. Середню освіту здобував у народному училищі та земському реальному училищі, протягом 1919-1921 рр. був на службі. Не закінчив навчання в столичному політеху, де брав активну участь у роботі інститутської літературної студії та поступово ввійшов у театральні кола Києва; у співавторстві з С. Греєм створив п’єсу “Камергер”, співпрацював із

київськими панфутуристами (це літературне угрупування футуристів, засноване після Жовтневої революції), і тоді ж були опубліковані його перші твори.

Найбільших успіхів і визнання Яновський домігся завдяки прозі та драматургії, однак також протягом усього свого життя займався віршуванням, найкращі його вірші ввійшли до збірки “Прекрасна УТ” що вийшла 1928 року. Першим прозовим твором письменника стала новела “А потім німці тікали” (була опублікована 1924 р.). Працюючи на Одеській кіностудії, де він залучався до таємниць і тонкощів кінематографа, письменник видав іще дві збірки: “Мамутові бивні”

та “Кров землі”. Також протягом цього періоду він створив декілька нарисів (зокрема про життя Олександра Довженка), оповідань і кіносценаріїв.

У різний час письменник належав до таких угрупувань, як “Комункульт”, “Жовтень”, “Політфронт”, “ВАПЛІТЕ”. Одні з найкращих творів періоду літературного становлення – “Майстер корабля”, “Чотири шаблі”, а потім – роман у новелах “Вершники”. Потім був зроблений хід до драматургії – це романтична трагедія “Дума про Британку” (1937 р.), яка, щоправда, не відразу була сприйнята критиками, та п’єса про життя на селі “Потомки” (1939 р.). пізніше вийшли дві збірки Ю. Яновського – “Короткі історії” (видана 1940 р., містила оповідання) та “Земля батьків” (вийшла 1944 р., збірка новел).

Протягом деукількох воєнних і повоєнних років письменник обіймав посаду редактора журналу “Українська література” (з 1946 р. – “Вітчизна”), потім багато їздив країною, брав участь у Нюрнберзькому процесі, видав нижки: “Київські оповідання” (була відзначена Державною премією СРСР), “Нова книга”.

Як сценарист створює сценарій художнього фільму “Зв’язковий підпілля”, літературний сценарій “Павло Корчагін” і сценарій документального фільму про життя Миколи Гоголя, а останнім твором Юрія Івановича стала п’єса “Дочка прокурора”, котра була поставлена на сцені театру майже перед самою смертю автора…

Юрій Яновський відійшов за межу життя 25 лютого 1954 року, однак його твори і донині живуть серед людей і щоразу знаходять усе нових і нових читачів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Твір на тему – Юрій Яновський