Твір-мініатюра: “Мої роздуми над повістю М. Гоголя “Шинель”

Російська література з її гуманістичною спрямованістю не могла пройти повз проблеми і долі простої людини. Умовно в літературознавстві вона стала іменуватися темою “маленької людини”. Біля її витоків стояли М. Карамзін і О. Пушкін, М. Гоголь і Ф. Достоєвський. У своїх творах “Бідна Ліза”, “Станційний доглядач”, “Шинель” та “Бідні люди” вони розкривали читачам внутрішній світ простої людини, її почуття і переживання. Чому ж Ф. Достоєвський виділяє М. Гоголя, як першого, хто відкрив читачам світ “маленької людини”?

Ймовірно, тому, що в його повісті “Шинель” Акакій Акакійович Башмачкін є головним героєм, всі ж інші дійові особи створюють лише фон.

Повість “Шинель” – одна з кращих у творчості Гоголя. У ній письменник постає перед нами як майстер деталі, сатирик і гуманіст. Розповідаючи про життя дрібного чиновника, Гоголь зміг створити незабутній яскравий образ “маленької людини” зі своїми радощами і бідами, труднощами і турботами. Безпросвітна нужда оточує Акакія Акакійовича, але він не бачить трагізму свого становища, тому що зайнятий справою. Башмачкін не обтяжується своєю убогістю, бо не знає

іншого життя. А коли у нього з’являється мрія – нова шинель, він готовий терпіти будь-які позбавлення, тільки б наблизити здійснення задуманого. Шинель стає якимось символом щасливого майбутнього, улюбленим дітищем, заради якого Акакій Акакійович готовий працювати не покладаючи рук. Автор цілком серйозний, коли описує захват свого героя з приводу здійснення мрії: шинель зшита! Башмачкін був абсолютно щасливий. Але чи надовго?

“Маленькій людині” не судилося бути щасливою у цьому несправедливому світі. І лише після смерті здійснюється справедливість. Душа Башмачкіна знаходить спокій, коли повертає собі втрачену річ. М. Гоголь показав не лише життя “маленької людини”, але і його протест проти несправедливості життя. Хай цей “бунт” боязкий, майже фантастичний, але герой виступає за свої права, проти основ існуючого порядку.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Твір-мініатюра: “Мої роздуми над повістю М. Гоголя “Шинель”