ТУВЕ ЯНСОН
РОЗДІЛ V СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА
ТУВЕ ЯНСОН
1914 – 2001
Світ моїх мумі-тролів – це світ,
За яким у глибині душі тужить кожен із нас…
Туве Янсон
Сторінки життя і творчості
Фінська письменниця Туве Янсон створила чудові казкові образи – мумі-тролів, які ось уже декілька десятиліть подобаються дітям різних країн. Авторка писала про них шведською мовою, адже у Фінляндії, звідки родом мисткиня, використовуються дві державні мови – фінська і шведська. Вона була багатогранною особистістю, відома не тільки як майстер художнього
Туве Маріка Янсон народилася 9 серпня 1914 р. в столиці Фінляндії м. Гельсінкі. Батько, Віктор Янсон, був скульптором, навчив своєї справи й маленьку Туве. Мати, Сігне Гаммартсен, була популярним дизайнером-графіком, учила дітей малювати. Батьки приділяли багато уваги вихованню дітей. У дружній і творчій родині Янсонів сповідували ідеали свободи, відповідальності, любові й вірності одне одному. Добрі стосунки в сім’ї дали поштовх для створення Туве в подальшому образу родини мумі-тролів та їхніх друзів.
Сігне Гаммартсен свого часу була однією
Ще в дитинстві, коли сім’я відпочивала біля Фінської затоки, у Т. Янсон виникла ідея намалювати веселу карикатуру на свого братика Лapca у вигляді незграбного бегемотика. Цей образ через багато років стане основним казковим персонажем письменниці. Діти в сімействі Янсонів були дуже дружними, вони все життя допомагали одне одному. Стосунки між сестрою й братами також згодом знайшли відображення в розповідях про мумі-тролів.
1930 p. Т. Янсон переїхала з Гельсінкі до Стокгольма (столиця Швеції), де навчалася в Коледжі мистецтв, ремесла і дизайну. Там вона серйозно займалася малюванням, вивчала художнє оформлення книжок, кераміку. Живучи в домі свого дядька Ейнара, дівчина нерідко залазила до комірчини, шукаючи щось попоїсти. Дядько жартома лякав її злими тролями, які немовби живуть у комірці й охороняють харчі. Однак злих персонажів скандинавського фольклору (які, зазвичай, у легендах шкодять людям) письменниця перетворила на добрих казкових героїв. Вона поселила їх у світі, схожому на реальний, наділила найкращими людськими рисами – добротою, любов’ю, здатністю дружити й підтримувати одне одного.
Перша книжка письменниці про мумі-тролів побачила світ 1945 р. Це була повість “Маленькі тролі і великий паводок”, яка одразу сподобалася читачам у різних країнах. З того часу вона створила ще п’ятнадцять книжок про мумі тролів, які ілюстрували сама та її брати.
За свої казкові твори Т. Янсон отримала високі відзнаки різних країн: 1953 р. – премію Нільса Хольгерсона, 1966 р. – медаль Г. К. Андерсена, 1972 р. – премію Шведської академії мистецтв, 1976 р. – золоту президентську медаль Фінляндії, 1993 р. – премію імені Сельми Лагерлеф, 1996 р. – Літературну премію американо-скандинавського культурного фонду.
Протягом усього життя письменниця вигадувала історії про мумі-тролів для того, щоб сучасний світ став трохи добрішим і людянішим.
З 2002 р. у Фінляндії засновано Літературну премію імені Туве Янсон, яку щороку вручають письменникам, які пишуть для дітей. Книжки популярної фінської авторки перекладено 40 мовами світу, у тому числі й українською – їх переклала на початку 2000-х років Наталя Іваничук.
Цікаво знати
У м. Наанталі (Фінляндія) збудовано один із найкращих дитячих парків – Долина мумі-тролів, де шанувальники творчості Т. Янсон можуть побачити будиночок казкових персонажів і пройти стежками їхніх пригод.
У м. Тампере в приміщенні дитячої бібліотеки знаходиться Музей мумі-тролів. У ньому зібрано понад 2000 ілюстрацій до книжок Т. Янсон, а також малюнки мисткині до інших творів.