Тема вірності та зради в повісті М. Гоголя “Тарас Бульба”

М. Гоголя дуже цікавила Історія рідної йому України, він захоплювався народними героями-запорозькими козаками, які у XVI-XVII століттях самовіддано боролися проти гнобителів українського і російського народів – польської шляхти. Письменник шукав у минулому великі справи і героїчні характери, протиставляючи їх дріб’язковим турботам і обмеженості своїх сучасників. Створення повісті характеризує М. Гоголя як патріота, що пишався славою запорожців, героїчною історією своєї батьківщини.

Початок повісті здається нам, її читачам, не просто

вдалим, а єдино можливим: буквально з перших рядків відтворюється колорит епохи, трагічної за своєю суттю, але з комічними ситуаціями в житті і поведінці героїв. Автор вводить в родину старого козака, знайомить з неповторними звичаями, стосунками, поєднуючи героїзм і гумор у характерах і поведінці своїх героїв.

Велич духу Тараса Бульби проявилася у найдраматичніші моменти його житія і життя козаків: от він нагадує соратникам про те, що таке товариство, і знаходить такі слова, які були необхідні, влили в запорожців нову мужність; от він страчує сина-зрадника; от, ризикуючи життям, підтримує перед загибеллю

другого сина – героя Остапа; от, коли вогонь уже лиже його ноги, думає не про себе, не про те, як врятуватися самому, а про те, як врятувати від вірної загибелі своїх товаришів.

Повість створювалася майже дев’ять років, перед її написанням Гоголь багато працював над вивченням історичних матеріалів про народні повстання. Головна тема повісті – героїчна боротьба українського народу за своє національне звільнення. Два ворожих табори: український народ і польська шляхта, польські магнати.

Образ Тараса Бульби. Могутня людина, залізна воля, мужність, щедра душа, надзвичайна простота, хоробрість, ненависть до ворогів вітчизни, гордість за своїх синів, понад усе цінує узи товариства.

Образ Остапа. Прямодушність, любов до вітчизни, вірність козацькому братерству, обов’язку, мужній, стійкий, непохитний воїн, надає перевагу загибелі перед зрадництвом.

Сподвижники Тараса. Відданість загальній справі, віра у святість своєї мети, у безсмертя свого народу, гарячий патріотизм, готовність іти до кінця і гідно прийняти смерть.

Образ Андрія. Хоробрість, потайливість, Схильність до самотності, пристрасність, палкість почуттів, що переважають над розумом; захопившись красою, освіченістю, зовнішнім блиском польської аристократки, він пориває з традиціями свого народу, зраджує батьківщині і трагічно гине від руки власного батька: “Я тебе породив, я тебе й уб’ю!”

Торжество вірності обов’язку, своєму народу, широта героїчних характерів, перевага над своїми ворогами і зрадниками.

М. ГОГОЛЬ, Р. М. РІЛЬКЕ

ПЕРЕЛІК МОЖЛИВИХ ТЕМ

І. Бойове товариство запорожців (за повістю М. Гоголя ” Тарас Бульба “).

2. Зображення в повісті М. Гоголя “Тарас Бульба” побуту й звичаїв Запорозь

Кої Січі.

3. Тарас Бульба – уособлення українського козацтва (за повістю М. Гоголя

“Тарас Бульба”).

4. Доля жінки-козачки в повісті “Тарас Бульба”.

5. Тема вірності та зради в повісті М. Гоголя “Тарас Бульба”.

6.Ліричний герой поезій Р. М. Рільке.

7.Образ України в поезіях іноземних письменників (за творчістю Р. М. Рільке).

8.Українська минувшина на сторінках “Пісні про правду” Р. М. Рільке.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Тема вірності та зради в повісті М. Гоголя “Тарас Бульба”