СОСНА (Леся Українка)
Мета: поглибити знання учнів про творчість Лесі Українки; удосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; сприяти емоційному сприйманню вірша; розкривати вплив природи на настрій і почуття поетеси; розвивати образне мислення, уяву; викликати інтерес до творчості Лесі Українки; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Доброго ранку! Доброго дня!
Доброго вечора вам кожного дня!
В школі з вами, як завжди, є я.
Нехай буде мир і злагода в нас,
Нехай завжди квіти не в’януть
Кожному дню – безхмарного неба,
Кожній дитині веселощів треба,
Кожній оселі – щастя і хліба.
Нехай усміхаються люди щодня.
Доброго ранку! Доброго дня!
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Для ворони Каркарони
Чорний крук купив корону.
І тепер вже Каркарона –
Коронована ворона.
2. Гра “Доповни прислів’я”
Вода потекла, весну… (принесла).
Грак на горі – весна на… (дворі).
Зробив діло – гуляй… (сміло).
Стук, грюк, аби з… (рук).
Поспішити – людей… (насмішити).
І сам не гам, і другому… (не дам).
На
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання з пам’яті опису (або його частини) вечора.
2. Гра “Ти – мені, я – тобі”
Учні загадують одне одному складені загадки про зірки, місяць, небо, вечір.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми прочитаємо ще один вірш Лесі Українки.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Передбачення”
– Прочитайте заголовок вірша з відповідною інтонацією.
“Сосна”.
“Сосна”!
“Сосна”?
– Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші, що має такий заголовок?
2. Виразне читання вірша вчителем
– Чи сподобався вам вірш?
– Які почуття він у вас викликав?
– Які картини ви уявляли, слухаючи його?
3. Словникова робота
Читання колонок слів “луною” за вчителем, потім – “буксиром” у парах
Сосна | Тяжка |
Гомоні | Чулася |
Смутная | Діброва |
Вічнозелена | Верховіттям |
– Прочитайте спочатку іменники, потім – прикметники, дієслово.
– Які слова складаються з двох частин? (Вічнозелена, верховіттям)
– З яких саме?
4. Фізкультхвилинка
5. Робота в парах
Читання вірша учнями в парах. Підготовка до виразного читання вірша
– У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
– Які слова виділите голосом під час читання?
6. Виразне читання вірша учнями
7. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
– З ким розмовляла сосна?
– Що почулося поетесі в гомоні сосни?
– Чому сумувала сосна?
– Чи зашумить вона весело? Коли?
8. Гра “Знайдіть ознаку”
Вітер… (весняний).
Сосна… (вічнозелена, смутная).
Шум… (зелений).
Дума… (тяжка, зимовая, веселая).
Ранок… (зимовий).
Верховіття… (рясне).
9. Гра “Диктор телебачення”
Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
– На уроці я вчився…
– Найбільше мені сподобалося…
– Урок завершую з… настроєм.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш. Відповідати на запитання (с. 52).