СОНЕЧКО. А. М’ЯСТКІВСЬКИй “КОМУ СВІТИТЬ СОНЕЧКО?”. Г. МАНІВ “СОНЕЧКОВА ДОНЕЧКА”. Л. НОВІКОВА “КОТИКИ”
Мета: вдосконалювати навички виразного читання; вчити учнів ставити питання до тексту; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Сіло сонце на сосну,
Сонно мовило: “Засну”.
2) Інтонування речення.
Ми у мами донечки,
Як у небі сонечки.
– Прочитайте, ніби запитуєте.
– Прочитайте радісно.
2. Читання вірша А. Музичука “Муха”
3. Робота над загадкою
–
– Поміркуйте, в яких квітах заховалось сонечко? (Ромашка, кульбабка, соняшник)
III. РОБОТА ЗА “ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 102-104)
1. Опрацювання оповідання А. М’ястківського “Кому світить сонечко?”
1) Читання тексту вчителем.
– Послухайте текст і скажіть, про що йдеться в ньому?
2) Аудіювання.
– Як звали дівчинку?
Оленка
Наталя
Тетянка
– До кого йшла дівчинка?
До бабусі
До подруги
До дядька
– Де зупинилося сонечко?
Над хатою
Над черешнею
На подвір’ї
– З ким дівчинка поверталася
Із дядьком
Із сонечком
Сама
– Для кого сонечко світить і з ким ходить?
Із мамою і татом
Із Наталочкою
Зі всіма
3) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
– Що здивувало Наталю?
– Що мама розказала дівчинці про сонечко?
4) Читання тексту учнями “ланцюжком”. Відпрацювання інтонації.
– Що помітила Наталя, ідучи до дядька Степана? А як ви вважаєте, сонечко може ходити? То Наталя, може, неправильно висловила думку?
– Прочитайте заголовок до тексту. Дайте відповідь на це запитання словами з твору.
– Запропонуйте свій заголовок до тексту.
– Які питання ви б поставили до цього тексту?
5) Гра “Розвідники”.
– Знайдіть слова, які звучать ніжно.
Ясени, дівчинка, хмара, черешні, дощик, черешеньки, Наталочка, дощ, стежечка.
6) Гра “Хвости”.
Учитель читає початок речення, а діти – кінцівку.
7) Гра “Добери ознаку”.
Сонечко (яке?) (кругленьке, жовтеньке, тепленьке, ніжне, яскраве, світле, радісне).
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання сторінки “Читай і збагачуй свої знання і вміння” (с. 103)
1) Читання вірша Г. Манів “Сонечкова донечка”.
– Про яке сонечко розповідається у вірші?
– А про яке сонечко ви читали у попередньому тексті?
– Яка подія сталася у жучка-сонечка?
– На кого схожа донечка? Відповідайте словами вірша.
2) Читання слів у стовпчиках.
– Швидко читайте, правильно вимовляйте!
Сонце жук
Сонечко жучок
Сонячний жучище
– Читання односкладових, двоскладових слів.
– Читання слів з наголосом на першому складі.
– Читання “ланцюжком”.
– Читання стовпчиків слів кілька разів, щоразу швидше і швидше.
– Читання слів-родичів.
3) Робота над загадкою-добавлянкою С. Коляди.
3. Опрацювання сторінки “Читай і світ пізнавай” (с. 104)
1) Читання вірша Л. Новікової “Котики”.
– Про яких котиків ідеться у вірші?
– Прочитайте опис вербового котика.
– Знайдіть і прочитайте у вірші слова, якими описано Мурчика, що грівся під вербою.
– Чим був здивований Мурчик?
– Складіть речення за малюнком, уживаючи слово котики у різних значеннях.
2) Читання слів у стовпчиках.
– Швидко читайте, правильно вимовляйте!
– Читання односкладових, двоскладових слів.
– Читання слів з наголосом на першому складі.
– Читання “ланцюжком”.
– Читання стовпчиків слів кілька разів, щоразу швидше і швидше.
– Читання слів-родичів.
3) Робота над загадкою Л. Вознюк.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чи сподобалися вам прочитані твори?
– Що нового дізналися на уроці?