СОЛОВ’ЇНА СТОРОЖА (Скорочено) (За Олесем Гончаром)
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у прозовому творі, спостерігати за змінами в природі; розвивати зв’язне мовлення, вміння зв’язно висловлювати свої думки, творчу уяву; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гра “Дощик”
Перепілка – гарна птиця,
Та хлоп’ят вона боїться,
Бо хлоп’ята беруть гілку
І лякають перепілку.
Не потрібно
В неї п’ять перепелят.
2. Артикуляційна гімнастика
– “Смачне варення”.
Посміхнутися; відкрити рот; широким язиком у формі “чашечки” облизати верхню губу.
– “Кулька”.
Надути щоки; здути щоки.
– “Млинці”.
Посміхнутися; відкрити рот; покласти широкий язик на нижню губу.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання тексту опису.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми ознайомимось з оповіданням “Солов’їна сторожа” за
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Передбачення”
– Прочитайте заголовок тексту з відповідною інтонацією.
“Солов’їна сторожа”.
“Солов’їна сторожа”!
“Солов’їна сторожа”?
– Як ви вважаєте, про що йтиметься в оповіданні, яке має такий заголовок?
2. Читання оповідання комбінованим способом (учитель – учні) (с. 68-70)
– Чи сподобалось вам оповідання?
– Який настрій воно у вас викликало?
– Які картини ви уявляли, читаючи його?
3. Фізкультхвилинка
4. Словникова робота
Читання слів “луною” за вчителем, потім – мовчки
Узбіччя | Вруняться |
Відкриття | Розвидниться |
Самісіньким | Найнадійніша |
Короткочасної | Підпадьомкнула |
– Знайдіть тлумачення слова врунитися у підручнику (с. 69).
5. Читання твору учнями “ланцюжком”
– Від чийого імені ведеться розповідь?
6. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання
– Яка пора року описується в оповіданні?
– Куди їхали подорожні?
– Яка погода була за вікном автомобіля?
– Як автор говорить про дівчинку?
– Як він її називає?
– Доведіть словами тексту, що всі з любов’ю ставилися до дівчинки.
– Де зупинилися подорожні?
– Як автор описує навколишній пейзаж?
– Від чого всі були в захваті?
– Голос якої пташки почули подорожні?
– Чи вдалося їм побачити перепілку?
– Як автор називає пташку? (Польова пустунка, жартівниця, звабниця)
– Що вразило подорожніх біля входу в музей?
– Поясніть зміст виділеного речення.
7. Гра “Засічка – кидок”
За командою “кидок” усі учні починають читати напівголосно текст.
За командою “засічка” – зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово.
Цей текст таким саме чином читають ще раз. (Але не більше трьох разів!) Під час повторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг – “засічка” поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже з кожним разом результати покращуються.
8. Робота за ілюстрацією
– Розгляньте ілюстрацію до твору.
– Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
– Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?
– Які рядки твору проілюстрував художник?
– Які відчуття викликає ілюстрація?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
– Що вас найбільше вразило в цьому творі?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати оповідання (с. 68-70).