ЩО НА ГОРОДІ РОСТЕ? В. ПАРОНОВА “СПЕРЕЧАЛИСЬ ОВОЧІ”
Мета: вдосконалювати навички правильного, виразного читання; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати усне мовлення, спостережливість, вміння зв’язно відповідати на запитання; виховувати бажання вживати корисну їжу.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Кіт котові каже: “Коте, до комори кадуб вкотили.
Вкинеш в кадуб капустину, кілька китичок калини”.
2) Робота над чистомовкою.
Чок-чок-чок – ось червоний бурячок.
Чу-чу-чу
Щок-щок-щок – в чавунці зварю борщок.
Чний-чний-чний – получився борщ смачний.
2. Читання текстів О. Кротюк “Наша хмара”, В. Федоренко “Жаліслива хмара”
3. Робота над загадками
– На городі виріс дужий,
Круглий, жовтий і байдужий
До червоних помідорів,
До капусти і квасолі.
Хто цей гордий карапуз?
Здогадалися?.. (Гарбуз).
– Довгий, зелений,
Добрий і солоний,
Добрий і сирий.
Хто він такий? (Огірок)
– В полі хороше мені
Зеленіти навесні.
Чим же я – не молодець?
Маю диво-корінець,
Все про нього дбаю,
Цукор
– Кажуть, щоб хвороб не знати,
Треба всім мене вживати.
Може, ви мене й з’їсте,
Тільки сльози проллєте. (Цибуля)
– Що то за голова,
Що лиш зуби й борода? (Часник)
III. РОБОТА ЗА “ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 90-92)
1. Опрацювання вірша В. Паронової “Сперечались овочі” (с. 90-92)
1) Читання вірша вчителем.
– Про що сперечалися овочі?
2) Гра “Доведи або запереч. Фантазуй!”.
– Морквиця на городі – мов цариця, тому що смачна і вітамінна.
– Буряк червоніший і товстіший, бо в борщі найголовніший.
– Цибуля – лікарська рослина. А чого ж на неї нарікають?
– Часник гіркий, та всім його потрібно їсти.
– Продовж: “Хто їсть кашу гарбузову,…”.
3) Читання вірша учнями.
– Що можна сказати про користь овочів?
– Якими ви уявили овочі за описом поета? А якими їх зобразив художник?
4) Читання вірша за особами.
– Розподіліть ролі й прочитайте вірш за особами.
– Голосом передайте вдачу і настрій кожної дійової особи.
– Розпитайте у дідуся чи бабусі, що вони знають про цілющі властивості овочів.
Словничок
Канапка – невеличкий бутерброд.
2. Робота над скоромовкою
Кавун кавуну через пліт,
Передав від кавуна привіт.
А. Камінчук
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які твори прочитали на уроці?
– Чи можна певний овоч уважати головним?
– Чому овочі вважають корисними?