“Серце народне” у поемі Н. А. Некрасова “Кому на Русі жити добре”

У всіх своїх добутках Н. А. Некрасов звертається до народу. І поема “Кому на Русі жити добре” не виключення. Некрасов писав про народ і для народу. Героєм своєї поеми Некрасов обрав не окрему особистість, а всі “мужицьке царство”.

“Кому на Русі жити добре” – істинале народна поема, широке епічне полотно. Некрасов не ідеалізує народ, але в той же час ми бачимо, скільки парфумівний краси й величі в його героях, простих селянах “Савелій, богатир святорусский” – человек величезних сил, що не зламався, не скорився, незважаючи

на всі випробування долі. І в російському народі таких багатірозвівайся безліч: Ти думаєш, Матренушка, Мужик не богатир?.. Ланцюгами руки кручені, Залізом ноги ковані, Спина… лісу дрімучі Пройшли по ній – сломалися…

І гнеться, так не ломиться, Не ломиться, не валиться… Ужль не богатир? І в поемі представлені чудові образи таких “богатирів”, простих крестьян: Якима Нагого – захисника трудового народу, Матрени Корчагіній, що зуміла відстояти своє людське достоїнство у вусловиях не обмеженого нічим і ніким сваволі, ГриГорея Добросклонова – “нарідного заступника”.

Цих героїв

Некрасова відрізняє незламна сила: Сила народна, Сила могутня – Совість спокійна, Правда живуча! Савелій і Матрена Корчагіна – типові представники кріпосного селянства. Вони терплячі, але разом з тим здатні на рішучий протест проти сваволі й рабства. Гриша Доброскпонов бачить своє щастя тільки в служінні народу: Йому доля готовила Шлях славний, ім’я голосне Народного заступника, Сухоту й Сибір. Він повинен був повторити долю свого прототипу – Добролюбова: Чув він у груди своєї сили неосяжні, Тішили слух його звуки благодатні, Звуки променисті гімну благодатного – Співав він втілення счастия народного!

Кожний образ поеми складний і своеобразен. Некрасов показав нам народ з усіма його достоїнствами й недоліками. У поніманії поета “серце народне” – це воплощение всіх кращих рис народу: настойчивость і терпіння, здатність на решительний протест проти гноблення й сваволі, працьовитість і доброта


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

“Серце народне” у поемі Н. А. Некрасова “Кому на Русі жити добре”