Руйнівна влада золота у повісті Оноре де Бальзака “Гобсек”
Видатний Французький письменник, засновник реалістичного роману. Він витворив незвичайну “літературну споруду” під назвою “Людська комедія”, куди увійшло 96 творів із 120 задуманих. Книгу називають енциклопедією життя французького суспільства, оскільки Бальзак широко і реалістично змальовує побут, звичаї, духовні цінності, економіку, політику Франції у першій половині XIX ст. Бальзак виступає перед читачем не тільки “істориком французького суспільства”, але й тонким психологом, творцем яскравих типів соціального життя. Письменник
Широко відомі твори: ” Гобсек ” (1830), “Шагренева шкіра” (1833), “Ежені Гранде” (1833), “Батько Горіо” (1834), “Втрачені ілюзії”
Історію Гобсека розповідає адвокат Дервіль. У центрі повісті – незвичай постать, представник французької буржуазії, лихвар Гобсек. Письменник описує свого героя так: “Волосся у лихваря було зовсім пряме, завжди охайно причесане, з сильною сивиною. Оченята, жовті, як у куниці, були майже без вій і боялися світла. Гострий ніс подовбаний на кінчику віспою, скидався на свердлик, а губи були тонкі… Розмовляв він завжди тихим, лагідним голосом і ніколи не сердився”.
Гобсек – жорстокий капіталіст. Маючи мільйони, Гобсек живе в занедбаній кімнаті. Він безжалісно експлуатує клієнтів. Гобсек, як той павук, заманює людей до себе, а потім забирає у них все майно. Жертвам потім важко викупити свої речі. Гобсек старий, але на всьому економить. Після смерті Гобсека залишилося багато грошей, зіпсованих продуктів та інших цінностей. Кімната була захаращена меблями, срібними виробами, лампами, картинами, вазами, книгами, гравюрами… Срібло Гобсек не продав, бо відмовився взяти на себе витрати, пов’язані з доставкою. Він “здитинів і виявляв ту незбагненну затятість, яка розвивається у старих людей, одержимих сильною пристрастю, шо переживає їхній розум”.
За життя Гобсек так і не скористався накопиченим багатством. Через таких, як Гобсек, ламаються долі багатьох людей. Ця повість навчає тому, що гроші – це не головне. Найбільша цінність – твоє добре серце.