Розвиток мовлення. Складання простого плану прочитаного твору Конспект уроку
Мета: навчити учнів складати простий план прочитаного твору, переказувати казку за цим планом; розвивати вміння систематизувати матеріал, логічне мислення, усне й письмове мовлення.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
1. Доберіть прислів”я і приказки, які б відповідали характерам головних героїв.
– Лінивий і у своїй хаті змокне.
– Злості повні кості.
– Якби свині роги, весь світ би переколола.
– Вродилося ледащо нінащо.
– І за холодну воду не братися.
-Де руки й охота – там скора робота.\
–
– Роботящі руки гори вернуть
ІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку
ІІІ. Сприймання і засвоєння навчального матеріалу
1. Вступне слово
Кожний письменник, починаючи писати якийсь твір, вибудовує для себе план розвитку подій. Звичайно, у процесі роботи він може змінюватися, але основне, так би мовити, кістяк залишається. План допомагає виділити найголовніше, конкретизувати події, риси вдачі героя.
2. Запитання для учнів.
– що таке план?
– над складанням яикх планів вам доводилося працювати раніш? (план переказу, твору, параграфа,
3. Словникова робота
План – порядок розміщення частин якого-небудь викладу, його композиція
4. Слово вчителя
Завдання нашого сьогоднішнього уроку – скласти план прочитаної казки “Пані Метелиця”, виділивши основні моменти твору.
5. Колективне складання плану казки
1. Вдова та її доньки
2. Покарання мачухи
3. Пасербиця на службі у пані Метелиці.
4. Нагорода за гарну службу.
5. Ледащиця у пані Метелиці
6. Заробіток за лінощі.
6. Переказ казки “Пані Метелиця” за складеним планом.
7. Порівняльна характеристика образу Метелиці в українській і німецькій міфології
У словнику “Українська міфологія є також образ Метелиці – – молода дівчина у білому вінку, зі стрічками білими, у керсетці, має 10-12 разків дорогого перлового намиста, з розпущеними косами, дуже весела, гарно танцює, у блискучих чобітках зі срібними підковками. Коли танцює, грається снігом: то підкидає його, то мете ним, то крутить, то кидає в очі людям
– Знайдіть у тексті портрет пані Метелиці та зачитайте його. Чи відповідаєпортрет вчинкам пані метелиці? Про що це свідчить? (красоту не пити з лиця)
– Чи такою ви уявляли зовнішність Пані Метелиці до того, як прочитали казку?
– Чи є в цій казці елементи казки про тварин? Укажіть їх? Чи можна цю казку віднести до категорії казок про тварин? Обгрунтуйте відповіді.
Пані Метелиця відноситься до категорії чарівних казок
– Чому казка “Пані Метелиця” вважається народною казкою?
Домашня завдання: Прочитати казки, скласти план до казки. Ілюстрація до казки
1. група “Король Дроздобород”
2. група “Біляночка і Рум”яночка”
3 група “Золотий Генріх”