Роздум за твором Шандора Петефі “Коли ти муж будь мужнім”

Читаючи оповідання Дж. Лондона “Любов до життя”, ми спостерігали за тим, як по-різному можуть діяти герої у тяжких життєвих випробуваннях: один прявляє слабкість і гине, а інший, зібравши усі сили, бореться до останнього і здобуває перемогу. Серед безкрайньої Півночі перемагає безіменний герой американця Джека Лондона, на загубленому серед океанів безлюдному острові виборює право на життя герой англійця Даніеля Дефо Робінзон Крузо, а герой француза Жуля Берна п’ятнадцятирічний капітан Дік Сенд віддано бореться за життя своїх друзів

і перемагає у цій благородні справі. Що ж допомогло всім цим героям вистояти у непростих життєвих обставинах?

Уявімо на мить, що ми створюємо віртуальний Музей мужньої людини. Які речі, пов’язані з названими героями, ви хотіли б у якості експонатів розмістити у цьому музеї? (Можливі варіанти: стовп-“календар”, щоденник, мішечок із зерном, сплетені з лози кошики, дерев’яналопата, череп’яний посуд, костюм із хутра та ін. – речі Робінзона Крузо; рушниця, сірники, відерце, годинник, пустий мішечок з-під золота, шматок хліба та ін. – речі безіменного героя; записник, географічні карти, компас,

ніж, пірога та ін. – речі Діка Сенда).

Яким ви уявляєте автора цього вірша – Шандора Петефі? Очевидно, він сам був мужньою, сміливою людиною. Можливо, воював). А що нам розповідає про Шандора Петефі малюнок на стор. 204? (Петефі дійсно був воїном, адже на малюнку художник зобразив його у військовій формі і на коні. У лівій руці він тримає шаблю, і вся його постава – горда і впевнена – свідчить про його мужність і хоробрість, з якими він захищає свою Батьківщину.

Свою Батьківщину – Угорщину – Шандор Петефі вважав найкращою країною у світі. З дитячих років змушений разом з батьками, незаможними селянами, переїздити з місця на місце, шукаючи кращої долі, він познайомився чи не з усіма куточками мальовничого краю. Здібний, допитливий хлопчик жив і навчався у багатьох містах і селах Угорщини.

Пізніше 18-річний юнак уже самостійно вирушив у велику подорож рідною країною. Тяжка нужда, голод і хвороби супроводжували його всюди. Та найбільші страждання викликали у юного Шандора Петефі картини рабства рідного народу. Угорщина входила до складу Австро-Угорської імперії і знемагала під гнітом австрійських поневолювачів. Усюди Петефі бачив злидні і безправ’я простих угорців, і його серце сповнювалося болем і мужністю: він мав зробити все, щоб визволити батьківщину з-під гніту австрійців!

Свої думки, спостереження Шандор заносив до записника, там же з’явилися і його перші вірші.

Незабаром ім’я молодого поета Шандора Петефі стало відомим у всіх куточках Угорщини. Особливо захоплювалася його віршами молодь, адже в них відчувалася волелюбна думка поета, що кликала до непокори, до революційного повстання проти австрійців та місцевих можновладців, котрі пригноблювали селян. Вірші його перетворювалися на пісні, які співали в селянській хаті й в оселі ремісника, на зборах революційної інтелігенції й на студентських вечірках. Ці пісні були ковтком свободи, що надихав угорців на рішучий виступ проти гнобителів-австрійців.

Революцію, яка розпочалася в Угорщині у 1848 році, Шандор зустрів новими віршами, що кликали народ на боротьбу проти гнобителів. Поет і сам вступив до революційного війська. Сучасники запам’ятали майора Петефі як мужнього й непохитного воїна. У перервах між боями він складав вірші, які підтримували звитяжний дух угорців, підбадьорювали їх, закликали захистити революцію, відстояти свободу.

В одному із найкровопролитніших боїв двадцятишестирічний Шандор Петефі загинув. При ньому знайшли його записник, останній вірш був недописаний…

Ты кончил жизни путь, герой Теперь твоя начнется слава, И в песнях родини святой Жить будет образ величавши, Жить будет мужество твоє, Освободившееее… (Дж. Байрон)

Ці поетичні рядки англійського поета Дж. Г. Байрона, без сумніву, можна присвятити герою і поету Шан-дору Петефі. Угорці довго не могли повірити, що загинув їхній Співець. Часто говорили, що Шандор живий, що його хтось бачив. І справді, Шандор Петефі живий і сьогодні: в Угорщині шанобливо згадують свого волелюбного митця, знають напам’ять чимало його віршів, приносять квіти до пам’ятника мужнього Петефі.

Запитання. Як ви гадаєте, чи можна портрет угорського поета Шандора Петефі розмістити у нашому Музеї мужньої людини? А що з речей поета ви запропонували б обов’язково представити серед експонатів музею? (Записник).

Мабуть, у цьому записнику зберігся і один із найвідоміших віршів Шандора Петефі “Коли ти муж – будь мужнім”. Я прошу найкращого нашого читця ще раз виразно прочитати цей вірш.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Роздум за твором Шандора Петефі “Коли ти муж будь мужнім”