“Романтичний світ балад Т. Шевченка”
Рання творчість великого Кобзаря українського народу Т. Г. Шевченка вирізняється яскравим романтизмом. Свою творчу діяльність він починав з типового романтичного жанру – балади. В них автор звертався до національних українських джерел, зображуючи етнографічні та побутові особливості, народні повір’я, символічні образи, які створювали цільний образ України. Це і “верби високі”, і “зелена діброва”, і “червона калина”, і “зелений явір”, і багато інших, не менш яскравих символів.
В своїх баладах Т. Шевченко звертав
В основі сюжету більшості балад Т. Шевченка лежать народні поетичні перекази про кохання, про щастя та зраду, при фантастичне і реальне. Поет утверджує, що найчастіше у нашому житті між прагненням до щастя і тими перешкодами, що стоять на шляху до цього щастя, виникає конфлікт, що приводить до трагічної
Драматизм балад, безмірна сила почуттів і кохання, незрозумілість цих почуттів оточуючими людьми – це одна з провідних тем романтичних творів Кобзаря. Він впевнений, що духовно багаті люди не можуть відчувати себе щасливими у цьому ворожому світові. Композиції шевченківських балад грунтуються на контрасті, одним з виявів якого є пейзаж. Наприклад, смерть у них відтінюється життєрадісним зображенням природи. Пейзаж у баладах допомагає авторові і більш повно передати внутрішні почуття і переживання героїв. Наприклад, грозової ночі буря на Дніпрі співзвучна тривогам молодої дівчини, її роз’ятреній душі.
Не менш важливу роль у баладах Т. Шевченка грають ліричні відступи:
“Така її доля. О Боже мій милий!
За що ж ти караєш її, молоду?
За те, що так щиро вона полюбила
Козацькії очі? Прости сироту!”
Протистояння двох світів – реального і фантастичного, напружений драматичний сюжет, незвичайні ситуації – це теж балади Т. Шевченка. А ще це – реалістичний в основі своїй сюжет, романтичність, використання різноманітних художніх прийомів, народних пісенних засобів та багато іншого. Саме завдяки цьому балади Т. Шевченка й сьогодні чарують наші душі, й сьогодні допомагають нам краще зрозуміти оточуючий світ і щирі людські почуття.