Роберт СТІВЕНСОН 1850-1894

ПРИГОДИ I ФАНТАСТИКА

Роберт СТІВЕНСОН 1850-1894

1850-1894

Усе найкраще знаходиться поруч – це квіти під ногами й дорога попереду.

Роберт Льюїс Стівенсон

Видатний шотландський письменник Роберт Льюїс Стівенсон прожив недовге, але напрочуд яскраве життя. Він завжди прагнув у світ подорожей і пригод. Митця не влаштовував прагматизм його сучасників. їхня надмірна жага до грошей, приземлене існування без мрії та високої мети в одному зі своїх листів він писав: “Романтику нічим дихати в нашому світі…” У своїх віршах і пригодницьких

романах Роберт Стівенсон завжди шукав іншого повітря – свіжого, вільного, сповненого ароматів природи. Багатьом поколінням читачів письменник передав любов до неосяжних просторів, швидких вітрильників, морського вітру й захопливих мандрів.

Роберт Льюїс Стівенсон народився 13 листопада 1850 р. в м. Единбурзі (Шотландія). Він був єдиною дитиною в родині Томаса Стівенсона. будівничого маяків. Хлопчик мав слабке здоров’я, тому більшу частину дитинства провів у ліжку, майструючи з простирадл і ковдр “моря”, “острови” і “скелі”. Його багату уяву живили розповіді батька про морські

пригоди й історичне минуле Шотландії. Згодом ці враження знайшли втілення в яскравих художніх образах Р. Л. Стівенсона.

У 13 років Роберта віддали до школи. Потім він продовжив навчання в Единбурзькому університеті, де здобув фах юриста. Однак подальші плани юнака були пов’язані не з юриспруденцією, а з літературою. Понад усе він любив писати й мандрувати. Після закінчення університету відвідав Голландію, Бельгію, Італію, Швейцарію. Тривалий час жив у Франції.

Славу Р. Л. Стівенсонові ще за життя принести його пригодницькі твори – “Острів скарбів” (1883), “Чорна стріча” (1888), “Володар Баллантре” (1889), а також збірки віршів. Навіть суворий батько змирився з письменницьким покликанням сина. Старий сер Томас навіть допомагав Робертові складати список речей Біллі Бонса з роману “Острів скарбів”.

Лікарі були занепокоєні станом здоров’я Стівенсона й порадили йому змінити клімат. Один американський мільйонер, прихильник його творчості, запропонував для подорожі власну шхуну “Каско”. Давня мрія митця здійснилася: Роберт став капітаном і повів свій корабель до далеких тропічних земель. Теплий клімат полінезійських островів Самоа1 виявився корисним для письменника. Узимку 1889 p. Р. Стівенсон і його дружина Фенні збудували віллу на одному з островів Самоа – Уполу. Це був європейський будинок, але для тубільців, які звикли жити в пальмових хатинках, він здавався розкішним палацом. Роберт Стівенсон багато працював, їздив верхи, плавав на човні. Місцеві мешканці називали його Великим Розповідачем і часто збиралися біля вілли послухати цікаві історії господаря.

У цей час відбувався перерозподіл земель Полінезії між Британією. Америкою та Німеччиною. Письменник узяв участь у боротьбі за права місцевого населення й став національним героєм островів Самоа. На жаль, здоров’я його різко погіршилося. З грудня 1894 р. він помер, заповівши поховати себе неподалік від свого будинку.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Роберт СТІВЕНСОН 1850-1894