Роберт ШЕКЛІ 1928-2005

ОБРАЗ МАЙБУТНЬОГО В ЛІТЕРАТУРІ

Роберт ШЕКЛІ 1928-2005

Сила людини в її розумі.

Роберт Шеклі

Серед сучасних фантастів, які вдало поєднують у своїй творчості художнє прогнозування майбутнього та гумор, дуже популярним є американський письменник Роберт Шеклі. Він народився 16 липня 1928 р. в м. Нью-Йорку. Після закінчення школи служив в армії США, а потім вступив до Нью-Йоркського університету. 1951 р. здобув ступінь бакалавра мистецтв. Тоді ж опублікував свої перші твори. Протягом кількох десятиліть письменник створив 15 романів і майже 400

фантастичних оповідань.

Роберт Шеклі є представником наукової фантастики. У його творах зображено швидкісні космічні кораблі, що долають міжпланетні відстані, найсучасніші роботи, які здатні замінити працю людей, неймовірні прилади, що значно полегшують життя. Однак митець пише не тільки про перспективи розвитку наукової думки та технічного прогресу. Він прагне пізнати внутрішні можливості сучасної людини. її здатність до саморозвитку й відкритість до нових знань. У своїх фантастичних творах Р. Шеклі також досліджує моральну готовність людства до контактів з іншими планетами, а ці контакти, як уважає

письменник, уже незабаром стануть реальністю. В одному з інтерв’ю він сказав: “Наша Земля не єдина у Всесвіті З далеких галактик, крізь сузір’я, на нас, можливо, дивляться інші космічні мешканці. А ми?.. Що ми робимо для того, щоб зберегти нашу планету й бути гідними спілкування з вищим розумом? Яким досвідом і цінностями ми зможемо поділитися?..”

Чимало оповідань і романів Р. Шеклі побудовані на основі випробування, коли герої опиняються в екстремальних обставинах, потрапляють на інші планети, стикаються з незвичайними явищами. У такий спосіб митець, як і Р. Бредбері. намагається зазирнути в духовний світ особистості.

Роберта Шеклі цікавлять не тільки фізичні, а передовсім моральні й розумові здібності людини, що дадуть їй змогу вийти на діалог із різними цивілізаціями, а також не загубитися в космічному просторі. Про це? зокрема, ідеться в оповіданні “Запах думок” (1968), у якому створено яскравий образ людини майбутнього. Торуючи шлях у міжгалактичному вимірі, герой не схиляється перед обставинами, а долає їх силою своєї думки. Він утілює могутність інтелекту людини майбутнього, у який завжди вірив письменник.

9 грудня 2005 р. митець помер, залишивши по собі, як комета, яскравий слід на обріях фантастичної літератури.

2005 p. Р. Шеклі перебував в Україні, зустрічався зі студентами Києва та Харкова, розповідав їм про свої плани. Твори письменника перекладали Р. Ткачук, Л. Бутенко, О. Коваленко, А Онишко, В. Герасимчук, В. Ільницький, П. Соколовський, В. Вишневий, Л. Василенко та ін.

Цікаво знати

У США надто серйозно ставляться до розвитку фантастики в літературі та інших видах мистецтва, адже творча уява здатна дати імпульс науково-технічному прогресу. У зв’язку з цим у багатьох гуманітарних закладах Америки готують письменників-фантастів. У м. Сіетлі створено Музей наукової фантастики. Серед молоді постійно проводяться конкурси на кращий науково-фантастичний проект. Отже, фантастика – це не тільки розвага, а й один із шляхів розбудови досконалого суспільства. Не одне покоління американських астронавтів виросло на творах Р. Бредбері та Р. Шеклі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Роберт ШЕКЛІ 1928-2005