Риси реалістичної повісті у творі Бальзака “Гобсек”
Ідея написання “Гобсека”. (За задумом автора, повість “Гобсек” мала увійти до великого циклу романів “Людська комедія”, над яким Оноре де Бальзак працював протягом усього життя. Створюючи “Людську комедію”, автор прагнув змалювати сучасне йому суспільство таким, яким воно було. Це зумовило стиль написання повістей та романів – реалістична проза.)
Риси реалістичної повісті у творі Бальзака “Гобсек”.
1. Реалістичне зображення суспільства. (Бальзак намагався якомога реалістичніше змалювати сучасне йому
2. Змалювання образів. (Усі персонажі, що діють у повісті, – типові образи. У кожному з персонажів своєї “Людської комедії” в цілому і в кожному творі її зокрема Бальзак намагається показати певний суспільно – психологічний тип людини. Реалістичність полягає у неоднозначності цих персонажів: жоден не постає перед нами носієм тільки однієї риси,
3. Художні прийоми реалістичної прози. (У своїй повісті “Гобсек” Оноре де Бальзак використовує типові прийоми реалістичної прози. Реалістичний портрет допомагає нам уявити персонажів. Пейзаж або інтер’єр дає уявлення про місце подій і не більше, він не має прихованого емоційного навантаження, ці частини твору слід сприймати як декорації.)
4. Риси романтичного. (У реалістичній прозі Бальзака наявні поодинокі елементи романтизму. Певна загадковість є у самому образі головного героя – Гобсека. Ми не маємо жодних відомостей про його минуле, його теперішнє також сповнене загадок та таємниць для нас. Філософський розум та неабияка здатність впливати на людей (не тільки шляхом шантажу, а й певними прийомами психологічного маніпулювання) – також романтичні риси в образі Гобсека. Проте реалістичне у повісті значно переважає над романтичним.)
Значення повісті “Гобсек”. (Повість “Гобсек” – частина грандіозного задуму Бальзака. За її допомогою ми маємо можливість дізнатися про сучасне письменникові суспільство. Усі образи реалістичні та надзвичайно “живі”. Події розгортаються на тлі суспільних та політичних перетворень у Франції початку XІX століття. Типовість образів має велике значення для реалістичного змалювання тогочасної дійсності.)