Проза – Пантелеймон Олександрович Куліш
Пантелеймон Олександрович Куліш (1819-1897 pp.)
Проза
Пантелеймон Куліш захоплювався європейським досвідом історичної літератури, тому його турбувала відсутність жанру історичної прози в українській літературі. Цю прогалину він спромігся заповнити власними прозовими творами на історичну тематику, ще раз довівши рівність української літератури у колі світових літератур. Яскравим доказом цього є його прозові твори 40-х pp., а саме: роман “Михайло Чарнишенко, або Малоросія вісімдесят літ назад”, у якому йдеться про останні роки гетьманщини,
Особливе місце у прозовому доробку Пантелеймона Куліша посідає його історичний роман-хроніка “Чорна рада”.
Теорія літератури
Хроніка (від грецьк. chronika – літопис) – літературний жанр, що містить виклад історичних подій у їх часовій послідовності. У центрі хроніки – час як суб’єкт історичного процесу.
Організуючою силою сюжету у хроніці постає сам хід часу, якому підвладні дії та доля персонажів.
Для хроніки характерний екстенсивний
Роман (від франц. roman – романський) – жанр розповідної художньої літератури: значний за обсягом і складний за будовою епічний прозовий твір, у якому широко охоплено події, докладно розкрито життєві долі кількох, іноді багатьох, людей упродовж тривалого часу.
Роман дає змогу глибоко й всебічно відтворити складні життєві конфлікти, показати формування характерів, участь персонажів у соціальній боротьбі.
Цьому жанрові властива розгалуженість сюжету, переплетіння ряду сюжетних ліній, докладні описи. ?