Провідні теми лірики О. Пушкіна
1. Багатогранність лірики О. Пушкіна. (Пушкін любив життя в усіх його проявах. Його цікавили історія країни й сучасне суспільне життя. Він любив природу і жінок. Був вірним другом. Замислювався над сенсом життя. Свої почуття і роздуми поет втілив у поезіях.) Іі. Провідні теми лірики О. Пушкіна.
І. Громадянська лірика. (Пушкін засуджував деспотизм самодержавства, був проти кріпосного права. Своє ставлення до устрою держави сміливо ви – словив у віршах “Вольность”, “Деревня”, “К Чаадаеву”, “Анчар”, Темі повстання на Сенатській
2. Роздуми про місце поета і поезії в суспільстві. (Пушкін вважав, що поезія покликана очищати людей. Поет повинен мати гостріший слух і зір, ніж звичайні люди, і безстрашно говорити істину людям. Цій темі присвячені вірш “Пророк”, “Поэт”, “Поэт и толпа”, “Поэту”.)
3. Філософська лірика. (Роздуми поета про сенс буття, долю людини, вічність життя знайшли відображення у поезіях “Погасло дневное светило”, “К морю”, “Вновь я посетил”.)
4. Тема дружби, (Особливе
5. Інтимна лірика. (Пушкін – співець кохання. Його вірші вирізняють глибина почуття, шляхетне ставлення до жінки. Найяскравіші серед інтимної лірики – “Я вас любил…”, “Я помню чудное мгновение…”, “На холмах Грузии лежит ночная мгла…”, “Мадонна”.)
6. Тема природи. (Пушкін тонко відчував красу природи, зв’язок людини з нею. Улюблена пора року Пушкіна – осінь, саме восени у нього відроджувалося натхнення. Природі присвячені “Зимний вечер”, “Зимняя дорога”, “Зимнее утро”, “Туча”, “Осень”.)
ІІІ. У чому безсмертя Пушкіна? (Творчість Пушкіна настільки всеохоплююча, що кожне наступне покоління, читаючи твори цього митця, відкриває в них відповіді на вічні питання.)