Проблеми співвідношення краси й зла, влади митця та мистецтва над натовпом (за романом П. Зюскінда “Запахи”)

Роман П. Зюскінда “Запахи”, використовуючи нові засоби зображення, при­таманні постмодернізму, розкриває одну з найважливіших проблем сучасності. Адже сьогодні, в епоху високого розвитку телебачення, яке показує масову куль­туру різного характеру, важливого значення набуває саме проблема влади митця над натовпом, проблема співвідношення краси й зла.

Герой роману Жан-Батіст Гренуй – відверта потвора, яку автор порівнює з кліщем: “…він був такий живучий, як витривала бактерія, і невибагливий, як кчіщ, що сидить на дереві, існуючи

завдяки одній крихітній краплині крові, яку здобув кілька років тому”. І справді, він не тільки не мав особливого таланту, але – що значно гірше – не мав моральних засад, не мав совісті, не жалів ніко­го й не цінував чужого життя. Звичайно, від такої людини усі намагаються три­матися якнайдалі. Але що, як він їм стає потрібний? Гренуй, не мавши власного запаху, тонко розпізнавав чужі й навіть умів їх компонувати, створюючи чудові парфуми без усяких рецептів. Це було справжнє мистецтво, яким він оволодів. Здавалося б, це прекрасно, бо людина, яка володіє мистецтвом, заслуговує на ви­знання. Проте не Гренуй. Ним

керувала зовсім не любов до мистецтва і не любов до людей. Він ненавидів усіх і водночас жадав їхнього визнання. Створивши осо­бливі парфуми, здатні викликати любов до нього, він насолоджувався запахом, якого насправді не мав. Ате натовпу було байдуже. Перед ними стояв чоловік, за­суджений за численні вбивства молоденьких дівчат, запахи яких він украв. Він був справжнім монстром, уособленням зла, але вони шаленіли через любов до нього, не розрізняючи митця-злочинця і мистецтва, яке він уособлював.

Ідея роману очевидна з огляду на сучасність, де натовп часто схиляється перед сумнівним мистецтвом, яке несе зло. Автор демонструє можливий механізм, яким користується зло, прикриваючись красою, і філософськи осмислює проблему вла­ди митця і мистецтва у сучасному суспільстві.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Проблеми співвідношення краси й зла, влади митця та мистецтва над натовпом (за романом П. Зюскінда “Запахи”)

Categories: Шкільні твори

Links