Проблема вибору людини в межовій ситуації та особистої відповідальності за цей вибір (за романом Камю “Чума”)
Видатний письменник Альбер Камю вважав, що з несправедливістю потрібно або співпрацювати, або боротися. Така думка є актуальною і у наш час. Людина потрапляючи у межову ситуацію постає перед складним моральним вибором. І від того, що вона обере – добро чи зло, активну боротьбу чи байдужість, залежить її подальша доля. Не всі люди однаково поводять себе в складних умовах: одні намагаються пристосуватися, другі проявляють байдужість, а треті шукають шляхи вирішення проблеми.
Герої Роману “Чума” також роблять свій моральний вибір.
Оповідачем твору є лікар Ріє. Чума не має сильного впливу на його міркування та спосіб життя. Він продовжує так само лікувати хворих. Звичайно, в значно більшій кількості, але не вважає це героїзмом зі свого боку. Ріє активно діє під час епідемії – запроваджує карантин, бере участь у керуванні санітарними дружинами. “Я бороню їх як умію, та й все” , – говорить лікар. Камю підкреслює
Важливим образом у творі є паризький журналіст на ім’я Рамбер. Ця людина і раніше опинялася в межовій ситуації. Рамбер на власні очі бачив іспанську громадянську війну. В містечку Оран він опиняється по дорученню редакції, виконавши яке повинен був повернутися до Парижу, де його чекала кохана дружина. Але в місті оголошується карантин і стаж неможливим його покинути.
Спочатку Рамбер шукає найменшу можливість покинути зачумлений Оран. Але коли нарешті це йому вдається, він раптово змінює свою думку. Рамбер не може покинути людей у біді, йому “соромно бути щасливим одному”. Герой приєднується до санітарних дружин і також активно бореться проти чуми.
Камю підводить читачів до висновку, що кожна людина несе відповідальність за те, що відбувається навколо, навіть якщо це безпосередньо її не стосується.
Кардинально відмінним від таких героїв, як Ріє чи Рамбер, є персонаж Коттар. Він – темна конячка, займався контрабандою. Епідемія чуми йому тільки вигідна, якби не ця проблема, його б давно заарештували. Він уміло наживається на біді інших, поліпшуючи свій матеріальний стан. Коли чума відступає від міста, Коттар віддаляється від людей, передчуваючи, що опиниться в скрутній ситуації.
Камю в романі “Чума” показує різних людей, які роблять свій моральний вибір в межовій ситуації.