Проблема вибору людини в межовій ситуації та особистої відповідальності за цей вибір у романі Альбера Камю “Чума”
УСІ УРОКИ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ 11 клас
II семестр
ІЗ ЛІТЕРАТУРИ ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XX СТ.
УРОК № 39
Тема. Проблема вибору людини в межовій ситуації та особистої відповідальності за цей вибір у романі Альбера Камю “Чума”
Мета: допомогти учням з’ясувати різні можливості морального вибору людини в межовій ситуації; розвивати навички філософського прочитання твору; характеристики героїв; виховувати почуття відповідальності за свій моральний вибір, прагнення до самопізнання та самовдосконалення.
Обладнання: портрет
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. “З несправедливістю або співпрацюють, або борються”,- сказав колись А. Камю. Слова ці не втратили своєї актуальності й донині. Бо й тепер людині часто доводиться робити моральний вибір між добром і злом, чесністю та нечесністю, байдужістю й активною позицією. Про моральний вибір героїв роману А. Камю “Чума” та наше власне ставлення до цього подискутуємо на уроці.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Формування вмінь і навичок школярів
1.
– За певних умов кожна людина опиняється в ситуації вибору. Одна намагатиметься перехитрити долю, друга удаватиме, що взагалі не помічає проблем, третя почне шукати оптимальні виходи зі складної ситуації. Кожний із цих виборів буде, за філософією екзистенціалістів, свідчити про рівень самосвідомості, моральної чистоти.
А. Камю в романі “Чума” зіставляє різні типи людської психіки. Для кожного з героїв твору настає час прозріння, коли оголюється справжня цінність людського буття, коли вже не залишається жодних ілюзій. Якими ж є герої роману? Який моральний вибір вони роблять? Це ми з’ясуємо, попрацювавши в групах.
IV. Робота над темою уроку
1. Характеристика героїв твору А. Камю “Чума” (у групах)
Завдання групам
І група. Дослідіть образ лікаря Бернара Ріє.
Робочі матеріали
“На вигляд років тридцяти п’яти. Зріст середній. Плечистий. Обличчя майже квадратне. Очі темні, погляд прямий, вилиці випнуті. Ніс великий, правильної форми. Волосся темне, стрижеться дуже коротко. Рот різко окреслений, губи повні, майже завжди стиснені. Скидається чимось на сицилійського селянина – такий самий засмаглий, із синясто-чорною щетиною і до того ж завжди ходить у темному, а втім, це йому пасує”.
Син робітника, з дитинства пройшов школу злиднів, присвятив себе служінню людям. Часто бачить смерть, але не ховається, а діє: “Потрібно бути безумцем, сліпим чи негідником, щоб примиритися із чумою”.
Чума мало що змінює в думках і способі життя Ріє – він як завше обходить хворих, страждає, коли помирають пацієнти. Лікар стійко й послідовно організовує лікарні, налагоджує карантин, керує санітарними дружинами.
Ріє дуже скромний, його дратують похвали на свою адресу в пресі, по радіо: “У всій цій історії мова йде не про героїзм… Мова йде про чесність… У моєму випадку вона полягає в тому, щоб займатися моїм ремеслом”; “Я не знаю, що мене чекає, що буде по всьому цьому. Зараз є хворі, і треба їх лікувати. Роздумувати вони будуть потім, і я з ними також. Але найпильніша справа – лікувати їх. Я бороню їх як умію, та й усе”.
Автор звеличує щоденну, виснажливу, непоказну, негероїчну, скоріше, буденну боротьбу лікаря із чумою. Але в цій щоденній праці – боротьбі за кожну людину – справжній трагічний стоїцизм та героїзм.
II група. Дослідіть образ заїжджого журналіста Раймона Рамбера.
Робочі матеріали
Паризький репортер Рамбер, який мав за плечима багато пережитого, включаючи громадянську війну в Іспанії, опинився в епіцентрі чуми випадково. З Ораном його нічого не пов’язувало, десь далеко за морем на нього чекала кохана жінка, спокій, ніжність. “Вибратися будь-що, вибратися із цих чужих стін, із цієї пастки, поставленої долею”, – розмірковує Рамбер, одержимий думкою тікати, незважаючи на карантин. Хоч лікар Ріє і розуміє Рамбера, говорячи, що “немає на світі таких речей, заради яких варто було б відвернутися від того, кого любиш”, але не допомагає йому. Коли Рамбер усе-таки знаходить можливість вибратися з міста, він раптово відмовляється від наміру втекти й приєднується до роботи санітарних дружин, бо “соромно бути щасливому одному”. “Я колись думав, що чужий у цьому місті і що мені у вас нічого робити. Але тепер, коли я бачив те, що бачив, я відчуваю, що я теж тутешній, хочу я того чи не хочу. Ця історія стосується однаково нас усіх”, – зізнається Рамбер наприкінці твору. Автор підводить нас до висновку, що людина відповідальна за все, що відбувається навкруги, навіть якщо безпосередньо її це не стосується.
III група. Дослідіть образ Тарру.
Робочі матеріали
Син прокурора, Тарру відрікається від благополуччя, сімейного затишку, чудової кар’єри заради пошуку правди й справедливості. Спочатку він активно втручався в політику, і “не було такої країни в Європі”, де б він не брався за зброю на захист знедолених: “Я думав, що те саме суспільство, де я живу, грунтується на смертних присудах, отже, борючись проти нього, я борюся з убивством”. Але, приєднавшись до революціонерів і втягнувшись у громадянську війну, Тарру стикається з невблаганною жорстокістю. Одного разу йому доводиться бути присутнім під час розстрілу контрреволюціонера. “Ось тоді я й зрозумів, що принаймні протягом усіх цих довгих літ як був, так і зостався “зачумленим”, а сам відчайдушно вірив, ніби саме із чумою і борюся. Зрозумів, що я, хай не безпосередньо, але засудив на смерть тисячі людей, що я навіть сам сприяв тим смертям, схвалюючи їх і принципи, які неминуче тягли їх за собою”. Юнак запитує себе: “Коли поступитись хоч раз, то де межа дозволеного?” Чи припустимо в ім’я будь-яких благ, нехай найбезкорисливіших і піднесених, що дають усім порятунок від страшних бід, переступати біблійну заповідь “не вбий”?
Ставши свідком жахливої епідемії й поведінки людей, що потрапляють в межову ситуацію, Тарру з’ясовує для себе, що “кожний носить її, чуму, у собі”, і ніхто не може зробити й кроку, не ризикуючи приректи ближнього на загибель. Тому “здоров’я, непідкупність, чистота – усе це продукт волі, волі, що не повинна давати собі перепочинку”, – такого висновку доходить Жан Тарру, який разом із лікарем Ріє виконує роль оповідача.
Інші персонажі роману про Тарру говорять як про людину невичерпно сердечну: “З ним можна говорити, бо він справжня людина. Все завжди розуміє”. Характеризує Тарру і його діалог з Ріє, який запитав:
– А вас що спонукає вплутуватися в цю історію?
– Не знаю. Очевидно, міркування морального характеру.
– А на чому вони грунтуються?
– На розумінні.
“Наступного дня Тарру взявся до роботи і зібрав першу добровільну дружину, за прикладом якої мали створюватися інші”.
IV група. Дослідіть образ священика Панлю.
Робочі матеріали
Учений-єзуїт отець Панлю постає в романі не просто служителем церкви, а й утіленням християнського світорозуміння. Для нього Творець воістину всевидящий та всеблагий, і, якщо він допустив чумну біду, то на те була Його воля. У своїх проповідях Панлю закликав заблуд лих овець Господніх покаятися: чуму наслано на нечестивий град, що потонув у гріхах, це покарання, що очищає, перст, що вказує шлях до порятунку. “Божий перст відокремить чистих від нечистих, праведних від винних, він – зло, що веде в царство доброти. Від нього не захистить мирська медицина, обранцям слід довіритися провидінню”.
Але чума ніби знущається з його тлумачень. Вона милує порочних і вражає безгрішних. Смерть безневинної дитини ставить під сумнів усю теологічну премудрість отця Панлю.
Панлю великодушно жаліє “гріховних” смертних. Він долучається до боротьби з епідемією, самовіддано виконує найнебезпечніші доручення.
“Ми працюємо разом в ім’я того, що поєднує нас, – визнає атеїст доктор Ріє. – Я ненавиджу смерть і хворобу, ви це знаєте. І хочете чи ні, ми разом від них страждаємо і разом з ними боремося”.
У другій проповіді святий отець наполягає на невблаганності одного з двох крайніх виходів: “Брати мої, час настав. Треба в усе увірувати чи все відкинути. Але хто серед вас зважиться все відкинути?” Він переконує і себе, і своїх парафіян, що “страждання дитини – гіркий хліб наш, але без цього хліба наші душі загинули б від духовного голоду”.
Коли в самого Панлю з’являються ознаки зараження чумою, від відмовляється від лікування й гине.
V група. Дослідіть образ Жозефа Грана.
Робочі матеріали
Грана постійно переслідують невдачі, він до них уже звик. Він, коли це потрібно, береться до справи: “Чума тут, треба захищатися”. Гран добровільно береться вести статистику епідемії і старанно виконує цю нескладну справу, оскільки за віком уже не був здатен на щось важче. І як не дивно, “Гран навіть більшою мірою, ніж Ріє, чи, скажімо, Тарру, утілював ту спокійну мудрість, що надихала дружини в їхній праці”; “Гран – і справді особа не геройська – став у ці дні ніби адміністративним серцем дружини”.
Гран – недорікуватий дивак: не вміє скласти прохання, щоб просунутися по службі; не знаходить слів, щоб утримати дружину, і вона йде від нього, утомившись від убогого життя.
Гран пробує себе в царині художньої творчості, але витрачає декілька місяців на те, щоб удосконалити одну-єдину, першу фразу рукопису. Позаштатний працівник мерії Гран уособлює образ “маленької людини” – дивакуватої, але чесної, що самовіддано виконує свою справу.
VI група. Дослідіть образ контрабандиста Коттара.
Робочі матеріали
Коттар – темна особа, контрабандист, коли б не чума, його б заарештували. Під час епідемії Коттар розбагатів. Коли епідемія чуми йде на спад, Коттар, передчуваючи погане, дедалі віддаляється від людей і “замикається у своїй дивакуватості”; одного разу ним цікавляться два чиновника, і він утікає від них. Отже, цей персонаж уособлює світ асоціальності, злочинності, бездуховності. (Можна провести паралель із головною героїнею твору Б. Брехта “Матінка Кураж і її діти”.)
2. Повідомлення про результати роботи в групах, коментар учителя
V. Домашнє завдання
Скласти характеристику героїв твору, висловлювати про них свою думку.
VI. Підсумки уроку
Інтерактивна вправа “Мікрофон”
Продовжте речення:
– 3 героїв роману “Чума” найбільше враження справив на мене…