Про потоп – ІНДІЙСЬКІ МІФИ
МІФИ НАРОДІВ СВІТУ
ІНДІЙСЬКІ МІФИ
Про потоп
У давнину Індія потерпала від різних природних стихій, під час яких люди боролися за виживання. Це знайшло відтворення в міфі про потоп. У цьому міфі людина дослухається до природи, а тому має шанс вижити. У міфологічній формі давні індійці утверджували, з одного боку, залежність людини від природи, а з іншого – здатність людини жити в злагоді з нею, відроджуватися разом із природою.
Ману, син Вівасвата. оселився самітником на землі поблизу південних гір. Якось уранці, умиваючись, він
– Допоможи мені вижити, і я врятую тебе.
– Від чого ти рятуватимеш мене? – запитав здивований Ману.
І тоді рибка сказала:
– Настане потоп для всіх живих істот. Від нього я тебе й урятую.
– Як же мені допомогти тобі вижити?
І рибка пояснила:
– Нам, рибам, доки ми невеликі на зріст, звідусіль загрожує смерть. Одна риба поїдає іншу. Ти спочатку тримай мене в глечику, а коли я виросту, викопай ставок і пусти туди. Коли ж підросту ще більше, віднеси мене до моря, бо тоді смерть вже не загрожуватиме мені.
Ману так і зробив.
З
– У такому-то році буде потоп. Ти зроби корабель і чекай на мене. А коли потоп почнеться, зійди на корабель і я врятую тебе.
Того ж року, який назвала риба, Ману побудував корабель. Коли на землі почався потоп, риба припливла за Ману. Виконуючи її накази, Ману взяв із собою насіння найрізноманітніших рослин. Потім він прив’язав шнур до рога риби, і вона швидко потягла корабель уперед бурхливими водами океану.
Не стало видно землі, неможливо було визначити, де яка сторона світу; тільки вода оточувала їх з усіх боків. Люті вітри розгойдували корабель. Але риба все пливла та пливла вперед водяною пустелею й нарешті привела корабель Ману до найвищої горн Гімалаїв1. Тут вона сказала:
– Я врятувала тебе. Прив’яжи корабель до дерева, але будь обережним, щоб вода не змила тебе. Ступай на землю поступово, як спадатиме вода.
Ману послухався поради риби. З тих часів те місце в північнних горах називається “Спуск Ману”. А потоп змив усіх живих істот. Один Ману залишився, щоб продовжити рід людський на землі.
(За переказом Ольги Бондарук)
Робота з текстом
1. Визначте складники сюжету міфу.
2. Як у міфі відображено життя природи?
1 Гімалаї (з давньої мови санскрит – серце снігів) – найвищі гори на Землі, розташовані в Південній Азії між Тибетським нагір’ям на півночі й Індо-Гангською рівниною на півдні.
3. Якою постає в міфі людина?
4. Перекажіть міф, пояснюючи вчинки Ману.
Якщо ви читали Біблію, порівняйте біблійну історію про потоп із цим індійським міфом.