ПРИТЧІ. ЛЕОНАРДО ДА ВІНЧІ. ЛЕБІДЬ
Мета: ознайомити учнів з суттєвими ознаками притчі; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; збагачувати словниковий запас новими словами; вдосконалювати вміння з’ясовувати головну думку твору; розвивати зв’язне мовлення учнів, творчу уяву; виховувати інтерес і повагу до усної народної творчості.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Ось і все! Дзвенить дзвінок,
В гості йде до нас урок.
Сядьте зручно! Усміхніться
І на мене подивіться!
МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА [див. додатковий матеріал до уроку на с. 35)
III.
Гра “У художньому музеї”
Учні презентують свої ілюстрації, зачитують проілюстровані рядки.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Розгадайте кросворд. Назвіть тему уроку.
Словесно-музичний твір, що виконується однією особою або хором. (Пісня) Населення, жителі однієї країни. (Народ) Золоті зернята усної народної творчості. (Прислів’я) Назва казки, у якій ідеться про те, як чоловік ходив міняти волів та повернувся додому без грошей. (“Калиточка”) Як називають молоду особу жіночої статі? (Дівчина) Розповідний твір
– У виділеному стовпчику утворилося слово “притча”. Отже, сьогодні ми ознайомимося з притчами.
СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Робота в парах
– Прочитайте в підручнику і розкажіть одне одному, що таке притча.
Гра “Рибки”
Самостійне мовчазне читання учнями статті “Леонардо да Вінчі”
– Коли жив і творив Леонардо да Вінчі?
– Що він подарував світу як живописець?
– Чим ще цікавився Леонардо да Вінчі?
Фізкультхвилинка Робота над притчею “Лебідь”
1) Робота над заголовком.
– Прочитайте заголовок з відповідною інтонацією.
“Лебідь”.
“Лебідь”!
“Лебідь”?
2) Виразне читання притчі вчителем.
– Чи сподобалася вам притча?
– Який настрій вона у вас викликала?
– Що вам найбільше сподобалося?
– Яким ви собі уявляєте лебедя?
3) Гра “Рибки”.
Учні читають притчу мовчки, визначають її структурні частини (зачин, основну частину, кінцівку).
– З якою інтонацією, у якому темпі і яким тоном будете читати притчу?
– Де зробите найбільшу паузу?
– Які слова виділите голосом при читанні? Які прочитаєте із сумом?
4) Гра “Хто краще?”.
Конкурс на краще читання притчі.
5) Аналіз змісту притчі з елементами вибіркового читання.
– Чому лебідь довго вдивлявся у своє відображення в дзеркалі води?
– Що він там побачив?
– Чому його пір’їнки були такі самі прекрасні, як у далекі роки юності? Про що це свідчить?
– Що давало птаху силу спокійно і гідно закінчити свої дні?
– Куди він підплив?
– Як співав лебідь?
– Про що була його пісня?
– Хто був зачарований нею?
– Що уособлює собою лебідь?
6) Робота за ілюстрацією до твору.
ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
Сьогодні на уроці я вчився… Я дізнався… Мене вразило… Урок завершую з… настроєм.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Переказувати притчу (с. 18-20).