Повість-казка. Джеймс Метью Баррі “Пітер Пен і Венді”

ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи

ВЕСЕЛІ ПРИГОДИ ТА ДИВОВИЖНІ МАНДРІВКИ З КАЗКОВИМИ ГЕРОЯМИ

Урок 21

Тема. Повість-казка. Джеймс Метью Баррі “Пітер Пен і Венді”

Мета: дати короткі відомості про життя і творчість відомого англійського письменника Джеймса Метью Баррі; сприяти зацікавленню його творами; розвивати навички виразного читання; розширювати словниковий запас; розвивати вміння характеризувати дійових осіб, стисло відтворювати послідовність подій, формулювати провідну ідею твору; виховувати уважність.

Обладнання:

мапа світу; портрет Джеймса Метью Баррі, виставка книг Джеймса Баррі, ілюстрації до казки “Пітер Пен і Венді”; картки-“блискавки”; підручник; робочий зошит.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

II. Вправи на розвиток читацьких навичок

1. Гра “Точно і швидко. Хто?”

– До іменника – назви неістоти доберіть спільнокореневий іменник – назву істоти.

Поезія – … (поет)

Байка – … (байкар)

Гумор – … (гуморист)

Казка – … (казкар)

– Що ж таке казка?

– Чи ви колись замислювалися над тим, чому так довго живуть казки? (І дорослі, й діти хочуть

вірити в диво, у те, що добро перемагає зло і все буде гаразд.)

2. Гра “Пройди лабіринт – прочитай слова” (робота в зошиті)

– Пройшовши лабіринт, ви прочитаєте назву країни, де народився письменник, із твором якого ми сьогодні ознайомимося, та його ім’я.

Відповідь: Шотландія; Джеймс Баррі.

III. Повідомлення теми й мети уроку

– Чи чули ви це прізвище?

– Які книги казкаря ви читали?

– Сьогодні ми ознайомимось із життям і творчістю Джеймса Баррі, прочитаємо уривки з його казки “Пітер Пен і Венді”.

IV. Ознайомлення з творчим і життєвим шляхом письменника

1. Розповідь учителя. Демонстрування портрета

2. Опрацювання статті підручника

– Прочитайте статтю про казкаря і скажіть що ви дізналися ви про казкаря, чого не чули раніше.

Діти читають текст мовчки. Після цього дають відповіді на запитання.

– Де народився Баррі? У якій сім’ї?

– Як минули його дитинство та юність?

– Як люди вшановували пам’ять Д. Баррі?

V. Опрацювання твору Джеймса Баррі “Пітер Пен і Венді”

1. Підготовка до читання

1) Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем.

Напрочуд

Зневажала

Студенцях

Мрійлива

Облямівкою

Принагідне

Насмішкуватими

Щиросердної

Коцюба

Гаяла

Прислужитися

Видряпатись

– Прочитайте слова “буксиром” разом із сусідом по парті.

– Поясніть значення незрозумілих, нових слів.

2) Вправа на миттєве сприймання слів.

Слова – на картпках-блискавках: Дарлінг, Венді, Нена, Майкл, Джон, Джордж, Пітер Пен

2. Читання казки вчителем і підготовленими учнями (комбіновано)

3. Аналіз казки з елементами вибіркового читання

– У якій країні відбуваються події? Які слова та вирази допомогли вам це зрозуміти?

– Хто головний герой твору? Які ще персонажі діяли в оповіданні?

– Чим сподобалась вам нянька сім’ї Дарлінг?

– Як місіс Дарлінг вперше дізналася про Пітера Пена?

– Що ви дізналися про чарівний острів Небувальщину? Якою вам уявляється Небувальщина?

– Що стривожило місіс Дарлінг?

4. Вправи на розвиток швидкості читання

1) Гра “Кидок – засічка” (читання від початку твору – тричі, по 30 секунд).

2) Гра “Найуважніший читач”.

– Хто швидше знайде і прочитає абзаци з такими фразами:

– “Мабуть, не було ні в кого так дбайливо доглянутої дитячої кімнати”;

– “Не знаю, чи не бачили тої дитячої кімнати”;

– “Не знаю, чи не бачили ви схему людських думок”;

– “Проте воно не минулося” ?

3) Гра “Розвідники”.

– Назвіть, скільки разів у творі зустрічаються імена Пітер Пен і Венді?

5. Різновиди читання

1) Виразне читання уривка твору про острів Небувальщина.

– Які речення переважають? Які в тексті ще є речення за метою висловлювання?

– Знайдіть речення, яке пояснює, для чого потрібні нічники.

2) Читання за особами діалогу Венді та місіс Дарлінг.

– Яким тоном слід читати слова Венді?

– Як слід передати слова мами?

– Прочитайте діалог, передаючи почуття співрозмовників.

6. Стислий переказ твору (диференційовано)

1-ша група. Стисло переказати казку від імені Венді.

2-га група. Стисло переказати казку від імені місіс Дарлінг.

7. Висновок-узагальнення після прочитаного

– Що збагнула Венді, коли зірвала квітку?

– Який хлопчик завжди залишиться малим?

– Чи хотілося б вам зустрітися з ним?

– Який епізод казки найбільше сподобався? Чим саме?

VI. Підсумок уроку

– Казка “Пітер пен і Венді” належить до чарівних чи фантастичних казок?

– Якщо ви захочете дізнатися, що трапилося далі, прочитайте самостійно оповідання “В далеку дорогу”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Повість-казка. Джеймс Метью Баррі “Пітер Пен і Венді”