“Покажчик типів і мотивів фінських міфологічних сказань”

У 1961 року вийшов чудовий покажчик, складений фінським ученим Лаурі Симонсуури, під назвою “Покажчик типів і мотивів фінських міфологічних сказань”. Це якраз і логічно чудово систематизований покажчик те, що ми називаємо быличками, чи, за висловом Симонсуури, “міфологічних сказань”. В Україні цьому жанрові як збирачі, і дослідники приділяють обмаль уваги. У Західної Європі цей жанр посилено вивчається і проблеми вивчення обговорюються на міжнародних конгресах. У Фінляндії зібрано кілька тисяч текстів.

Останніми роками наші

експедиції (у тому числі студентські) привезли нові, і цікаві матеріали стосовно цього природно вимираючому жанру. Що це казка, це є очевидним. Треба, проте, обумовити, що саме може бути перехідні, суміжні і неясні випадки. Ми відокремили былички від казок характером дійових осіб (лісовики, водяні, русалки тощо.

Буд.) і ворожість відповідає дійсності, т. е.

З двох ознаками відразу. Але ознаки можуть збігатися. Віра в зображувані у тих розповідях істоти може утратитися, а розповідь залишитися, але залишитися вже проводяться як вигадана. Щоправда, таке трапляється рідкісні, оскільки зі знеохоченням зазвичай

зникає і цю розповідь.

І все-таки таке трапляється можливі, що є, і тоді ми не матимемо проміжні освіти, і питання жанрової приналежності доведеться вирішувати у разі окремо. Байка може перетворитися й у анекдот, може перетворитися й у казку. Быличка зі своєї соціальної функції є оповідання релігійного змісту, причому релігія є ще жива, діюча, язичницька. Казка – розповідь суто художній, яка має нині ніяких релігійних функцій. Отже, бачимо, щодо того навіть у російської науці був чітких диференційованих поглядів на жанрах російській народній прози.

Ми виділити былички – за ознакою приналежності їх образів до дохристиянської релігії, не померлої на момент виконання оповідання, і за ознакою віри на реальність переданих подій – в особливий жанр, відмінний від казки. Вивчення поетики і способу виконання цього жанру також покаже корінні відмінності його від казки, а історичне вивчення – його інше походження.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

“Покажчик типів і мотивів фінських міфологічних сказань”