ПІДСУМОК ЗА РОЗДІЛОМ. ЗАВДАННЯ З ПОЕТИЧНОЇ ЗБІРКИ
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів за опрацьованим розділом; удосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність уявляти описані картини, співпереживати, мислити словесно художніми образами; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Вправи для розвитку дихання
– Задми свічку.
– Понюхай квіточку.
– Пий чай із блюдця.
– Подми на кульбабку.
– Насос.
– Годинник.
– Оближи
2. Робота над чистомовкою
Ло-ло-ло – весняне сонце припекло.
Ки-ки-ки – потекли уже струмки.
Чок-чок-чок – заспівав пісню шпачок.
Ні-ні-ні – рада дітвора весні.
3. Гра “Доберіть антоніми”
Темний – … (світлий);
Тихо – … (голосно);
Зустрічає – … (проводжає);
Чорний – … (білий);
Ранок – … (вечір);
Угору – … (униз);
Говорить – … (мовчить);
Сміється – … (плаче).
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання вірша Миколи Вінграновського “Грім”
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Який розділ ми завершили вивчати?
– Сьогодні ми повторимо вивчені твори з поетичної збірки. Перевіримо свої знання і вміння.
V. ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Пригадай твір і його автора”
– Вертаюсь до мови тії чарівничої
І щиро бажаю, щоб вічно жили
Такі дорогі родові наші звичаї
І гнулися в нас від достатку столи. (Дмитро Білоус “Щедрий вечір”)
– Я заллю тебе водою,
Як зрівняюся з тобою,
Під ногами в тебе, хлопче,
Скоро річка захлюпоче. (Петро Осадчук “Стежка”)
– Він лине в зоряну блакить –
Над тишею дзвінкою,
За ним Чумацький
Шлях лежить,
Посипаний мукою. (Дмитро Павличко “Вітряк”)
Фізкультхвилинка
2. Гра “Повтори і пригадай”
– Як називаються вірші, у яких змальовано картини природи? (Пейзажна лірика)
– Хто написав вірш про смутну діброву? (Олена Пчілка)
– Назвіть автора вірша “На щастя”. (Дмитро Павличко)
– У яких віршах поети розповіли про дощ? (Андрій Малишко “Вихопивсь дощик поміж заграв”, Петро Осадчук “Стежка”, Микола Вінграновський “Грім”, Микола Вороний “Ущухла буря”, Вадим Скомаровський “Після грози”)
– Чи однаковий настрій цих творів? Поясніть свою думку.
– У якому вірші вечір підійшов навшпиньках (Павло Тичина “Пастелі”), а в якому – зорі ниже ниткою золотою? (Марійка Підгірянка “Вечір іде”)
– Які художні засоби вам відомі? Наведіть приклади. (Епітети, порівняння, уособлення, звукопис)
– Знайдіть у віршах Миколи Вінграновського слово, утворене самим автором. (Завовчився. “Приспало просо просеня”)
3. Гра “З’єднай твір і його автора”
А потім хмару опустив | |
На сад наш на щасливий І натрусив зі сливи слив, Щоб легше було сливі. | Андрій М’ястківський |
У тім гойданні повелася путь, | |
Як буйний хміль по схиленій тичині, А біля хати, при вікні одчиненім, Жовтогарячі соняхи цвітуть. | Володимир Коломієць |
Язик йому на веретені ходить, Торохтить Солоха, наче бочка з горохом. | Микола Вінграновський |
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
– Що нового дізналися?
– Чого навчилися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати запитання за змістом опрацьованого розділу (с. 110-128).