ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА РІК. ІНСЦЕНІЗАЦІЯ КАЗКИ “КОЛОСОК”
Мета: розвивати творчі здібності учнів, артистизм; виховувати інтерес до творчості, читання, працелюбність.
Хід уроку
Ведучий
Сядьте, діти, всі, будь ласка,
Розпочнеться зараз казка.
Вона, кажуть, дуже гарна,
І цікава, і повчальна.
Хто тихесенько сидить,
Не пустує, не шумить,
Той найпершим зрозуміє,
Чого казка нас навчить.
Казкар
Це було давним-давно,
Коли ще звірі говорили.
У купі із птахами жили
І між собою не сварились.
Біля ставочка стояв дім,
Новим красивим був маєток.
А хто ж
Там півник жив. (Кланяється.)
І двоє жвавих мишеняток. (Вибігають мишенята.)
Як звати, півнику, тебе?
Півник
Та кличуть просто – Голосисте Горлечко.
Я піснею своєю всіх буджу,
Як тільки над землею сходить сонечко.
Кукуріку!
Казкар
А мишеняток милих цих як звуть?
Верть. Мене звуть Верть!
Круть. А мене – Круть!
Мишенята беруться під руки, танцюють і співають.
Ми любимо гуляти,
Крутитись та вертітись
І вміємо чудово
Різні пісенькі співать.
Якщо ви утомились,
Бо цілий день трудились,
На веселі забави
Запрошуєм до
Півник бере віник, підмітає подвір’я, мишенята граються.
Ведучий. Ось ми і познайомилися з мешканцями цього чудового будинку. Уважно послухаємо, що ж було далі.
Півник
Ко-ко-ко. Що це лежить? (Піднімає.)
Це ж пшеничний колосок.
Гей, Круть, гей, Верть!
Казкар. Півник весело кричить.
Півник. Чи ви бачили це диво?
Мишенята розглядають колосок.
Мишенята (разом). Треба його обмолотити!
Півник. Хто ж то буде молотити?
Мишенята. Не вмієм ми цього робити!
Півник
Гаразд, гаразд, я це зроблю,
Пшениці сам намолочу.
Півник виходить, мишенята граються.
Казкар
Півник узявся молотить,
Ллється з нього градом піт.
Мишенята ж, знай, гуляють,
Хоч немало мають літ.
Півник (повертаючись)
Мишенята, де ви, любі?
Поможіть мені хутчіш.
Наробився я на славу:
Намолотив цілий міх!
Круть. Ох, і гарнеє ж зерно!
Верть. Добірна пшениця.
Разом. Видно, буде з нього нам добра паляниця.
Півник
Зачекайте, підождіть, друзі мої милі,
Треба ще змолоть зерно, коли ви при силі.
Круть. Де та сила?
Верть. Подивись, ми ж сьогодні хворі.
Круть. у мене живіт болить. (Кривиться.)
Верть. Мені у боку коле. (Кривиться.)
Півник
До млина піду я сам, хоч тяжка дорога.
Нині при здоров’ї я, за це хвалю Бога.
Півник бере мішок на плечі, виходить.
Мишенята починають гратися.
Круть (дивиться з-під руки)
Бачу, півник йде з млина,
Аж душа радіє.
Зараз нам пиріг спече,
Він у нас все вміє. (Гладить живіт.)
Півник ставить мішок. Підбігають мишенята.
Верть (замріяно). Якби хто пиріг нам спік…
Півник
Звісно, мишенята.
Тісто гарно замісіть,
Бо вже я не чую ніг.
Круть. Я не знаю, як місити!
Верть. Я не хочу це робити!
Розвертаються, виходять.
Півник (їм услід)
Все завжди роблю я сам –
Такі із вас друзі!
Мишенята роблять вигляд, що не чують, насупилися, сидять.
Півник (тяжко зітхаючи)
Піду сам воду носити, дрова рубати, піч топити.
А як це усе зроблю, аж тоді пиріг спечу.
Виходить, мишенята граються.
Казкар
Довго вони розважались.
Про півника ж не турбувались.
А як дух пішов смачний –
За стіл погналися мерщій.
Круть. Ох, і зголоднів же я!
Верть. Ох, і їсти хочеться!
Круть. Запашний вийшов пиріг!
Верть. Слинка так і котиться!
Півник (до дітей)
До столу їх, бачу сам,
Кликати не треба. (Повертається до мишенят.)
Дайте відповідь мені На питання звичне:
Хто знайшов і де лежав Колосок пшеничний?
Мишенята (голосно)
На подвір’ї він лежав,
Непотріб неначе.
Ти подвір’я підмітав
Й колосок побачив.
Півник
Хто його обмолотив?
А тоді у млин носив?
Круть. Ти робив це!
Верть. Ти, ти!
Круть. Так, ти у нас на все мастак.
Півник. Може, воду ви носили?
Мишенята (тихіше). Ні, ми цього не робили.
Півник. Ну, а дрова хто рубав?
Круть (тихо). Ти рубав.
Верть. Я не рубав.
Півник
Може, хто з вас піч топив?
Чи хоч тісто замісив?
Мишенята мовчать, лише крутять головами.
Чому ж ви не помагали,
Коли я не раз просив?
Ви гуляли – я топив.
Ви співали – я місив.
А тепер, як пиріг їсти,
То мені нема де й сісти!
Мишенята, похнюпившись, виходять з-за столу. Півник сідає, сумно підпирає руками голову.
Казкар
Отак друзі й розійшлися,
Стали жить окремо.
Як подумаємо добре,
Відповідь знайдемо.
Чому вони розійшлися?
Чому разом не вжилися?
Вибігають мишенята.
Круть. Ми з півником проживали.
Верть. Його труд не поважали.
Разом
Ви з нас приклад не беріть,
Вірну дружбу бережіть!
Кланяються. Виходять.