Печорін і Грушницький
І. Конфлікт Печоріна і Грушницького – один з головних у романі. (Особистість Печоріна вимальовується у взаєминах з оточуючими, і зокрема з Грушниць – ким. Протиставлення Печоріна і Грушницького – це протиставлення щирого і помилкового; Грушницький втілює світ, проти якого повстає Печорін.)
ІІ. Грушницький – пародія на Печоріна.
1. Розум Печоріна й обмеженість Грушницького. (Печоріну властиво аналізувати як власні вчинки, так і дії інших людей, Грушницький же не може розібратися в простих ситуаціях.)
2. Розчарування в житті
Печорін бачить перед собою мету, але страждає від того, що не може її досягти. Грушницького відрізняють позерство і самозакоханість – історія з новою офіцерською формою.)
ІІІ. Взаємини Печоріна і Грушницького. (Грушницький заздрить Печоріну, його самовладанню, витримці, тому, що він подобається жінкам. Хоча в глибині душі-Грушницький ненавидить Печоріна, йому лестять приятельські стосунки з ним: він відчуває
ІV. Життєвість характерів героїв. (У житті завжди існують люди, подібні до Печоріна, – що мислять, намагаються знайти своє місце в житті і страждають від того, що не знаходять його. І поруч з такими неординарними особистостями є Г’рушницькі – посередні і сірі, що намагаються грати чужу роль. Вони відчувають перевагу перших і ненавидять їх.)