Печорін – портрет свого покоління (за романом “Герой нашого часу”)

У романі “Герой нашого часу” Михайло Юрійович Лєрмонтов зачіпає ті ж проблеми, які часто звучать в його ліриці: чому розумні й енергійні люди не можуть знайти собі місце в житті, чому вони “старіють в бездіяльності”? Роман складається з п’яти частин: “Бела”, “Максим Максимович”, “Тамань”, “Княжна Мері”, “Фаталіст”. Кожна з них представляє самостійний твір і в той же час є частиною роману. Центральне місце у всіх повістях займає образ молодого офіцера Печоріна. Не випадково дія роману відбувається на Кавказі,

куди в той час засилали людей, критично налаштовані до самодержавства. Туди, як відомо, засилали Пушкіна і Лєрмонтова. Печорін належить до цієї категорії людей. Розкриваючи складний і суперечливий характер Печоріна, автор показує нам його в різних життєвих ситуаціях, в зіткненні з людьми різних соціальних шарів і національностей: з контрабандистами, з горцями, з молодою дівчиною-аристократкою, з представниками дворянської молоді та іншими дійовими особами.

Перед нами постає образ самотнього, розчарованого людини, який ворогує зі світським суспільством, хоча і сам є його частиною. У віршах Лєрмонтова образ

такої людини намальований в романтичних тонах, поет не розкривав у своїй ліриці причин появи такого героя. А у романі “Герой нашого часу” Лєрмонтов зображує Печоріна реалістично. Письменник намагається показати, як на характер людини впливає середовище, в якому він живе. У Печорина дуже багато спільного з Євгеній Онєгін з однойменного роману у віршах Пушкіна. Однак Печорин живе в інший час, це людина тридцятих років XІX століття, і розчарування цієї людини в оточуючому її суспільстві сильніше, ніж у Онєгіна. Печорін народився і виріс в аристократичній родині. Природа наділила його гострим розумом, чуйним серцем і твердою волею. Але кращі якості цієї людини виявилися не потрібні суспільству. “Кращі мої почуття, боячись глузування, – говорить Печорін, – я ховав у глибині серця”. Він закохувався і був любимо; зайнявся наукою, але скоро зрозумів, що слави і щастя вона не дає.

А коли він зрозумів, що в суспільстві немає ні безкорисливої любові, ні дружби, ні справедливих гуманних відносин між людьми, йому стало нудно. Печорін шукає гострих відчуттів, пригод. Розум і воля допомагають йому подолати перешкоди, але він усвідомлює, що його життя порожнє. І це підсилює в ньому почуття туги і розчарування. Печорін добре розбирається в психології людей, тому легко завойовує увагу жінок, але і це не приносить йому відчуття щастя. Він, як і Онєгін, “не створений для блаженства сімейного життя. Жити, як люди його кола, він не може і не хоче “. В історії з княжною Мері, яку Печорин закохав у себе, підпорядкував своїй волі, він постає і як “жорстокий мучитель”, і як глибоко страждає людина. Змучена Мері викликає в ньому почуття співчуття. “Це ставало нестерпним, – згадує він, – ще хвилина, і я б впав до ніг її”. Лєрмонтов створив правдивий образ свого молодого сучасника, у якому відбилися риси цілого покоління.

У передмові до роману він писав, що Печорін – “це портрет, складений з пороків нашого покоління, у його розвитку”. У назві роману звучить іронія письменника над своїм поколінням і над часом, в якому воно живе. Печорін, звичайно, не герой в буквальному сенсі цього слова. Його діяльність не можна назвати героїчною. Людина, який би міг принести користь людям, витрачає свої сили на порожні заняття. Автор не прагне ні засудити Печоріна, ні зробити його краще, ніж він є. Потрібно відзначити, що М. Ю. Лєрмонтов з великою майстерністю розкрив психологію свого героя. Критик М. Г. Чернишевський відзначав, що “Лєрмонтова цікавив сам психологічний процес, його форма, його закони, діалектика душі…” Високо оцінив роль Лєрмонтова у розвитку соціально-психологічного роману і Л. Н. Толстой.

“Сумно я дивлюся на наше покоління…” М. Ю. Лєрмонтов Досліджуючи роман Лєрмонтова “Герой нашого часу”, Бєлінський звернув увагу, що Печорін багато в чому нагадує пушкінського Онєгіна. Це дало підставу критику назвати Печоріна “молодшим братом” Онєгіна. Підкреслюючи безсумнівну схожість героїв двох великих поетів, він говорив у своїй статті “Герой нашого часу”: “Різниця їх набагато менше, ніж відстань між Онега і Печорою”. Деякі читачі припускали, що в особі Печоріна Лєрмонтов зобразив самого себе. Звичайно, багато думки і почуття автор передав своєму герою. Але спеціально в передмові до роману поет написав, що Печорін – узагальнений, типовий образ, “портрет, складений з пороків і недоліків всього нашого молодого покоління”. Григорій Олександрович Печорін, подібно Онєгіна, належав до аристократії Петербурга і так само “шалено ганявся за задоволеннями життя”, коли “три будинки на вечір кличуть”. Він, як і Онєгін (може бути, навіть більшою мірою), багатий, зовсім не потребує коштів, щедрий і марнотратний.

Мабуть (як і Євген), він міняв багато занять. “Праця завзятий” був тошен не одному тільки Онєгіна, а й багатьом блискучим молодим дворянам. Позбавлені від потреби, що штовхає до діяльності, та позбавлені чістолюбія, вони халатно відносяться до служби і будь-якому іншому справі. Скромний чин прапорщика зовсім не обтяжує Печоріна і свідчить про його ставлення до служби. Багато вчинки можуть назавжди позбавити його можливості служити. У Григорія Олександровича багато привабливого. Він людина начитана, розвинений, цікавий і дотепний співрозмовник, володіє сталевою волею, витримкою. Письменник наділяє його фізичною силою. Він молодий, сповнений енергії, має успіх у жінок, мимоволі підкоряє своїм впливом оточуючих. Здавалося б, така людина повинна бути колом щасливим.

Але ні! Печорін незадоволений собою і оточуючими, кожне діло (любов теж) незабаром стомлює і стає нудним. Те, що тільки намічено в Онєгіні, в Печоріна розвивається повністю. Три тільки дня були нові для Євгена в селі. Йому нецікава відданість простої сільської дівчини. Але зате він готовий все віддати, щоб домогтися любові вже заміжньою Тетяни. А потім, напевно, міг би залишити її. Така натура цих людей. Від нудьги ж Онєгін доглядає за Ольгою, викликає ревнощі Ленського. І все, як відомо, закінчується трагічно. Набагато яскравіше “вміння” приносити люблячим його людям одні неприємності розвинене у Печоріна. Той і сам помічає, що від його вчинків оточуючим добра не буває. Егоїзм складає центральну частину характеру обох героїв. Але в цих образах, безперечно, позначилися суспільні явища, пов’язані з пропащим, які настали після декабристського руху, миколаївської реакцією, тим ставленням до життя вищого дворянства, яке так блискуче описав Лєрмонтов в “Думі”:; …І життя вже нас томить, як рівний шлях без мети, Як бенкет на святі чужому. Саме шлях без мети. Ось чому і Онєгін, і Печорін не можуть знайти своє покликання.

Вміщені у виняткові умови, ці люди втратили той внутрішній двигун, який робить життя людини цікавою. Не випадково обома опанувала “полювання до зміни місць”. Ми не знаємо, яка подальша доля Онєгіна, але Лєрмонтов кінчає роман сценою, від якої стискається серце від образи за бідного Максима Максимович… “Авось помру де-небудь по дорозі…”, – говорить Печорин на прощання. Передчуття не обдурили його. Те, що тільки вгадується в Онєгіні і здається не настільки вже дивним, в Печоріна отримує остаточне розвиток. У цьому сенсі він не тільки “молодший брат” Онєгіна, але і “брат”, в більш досконалої ступеня відбив родові риси. Герцен зазначав, що Печорін височить своїм розумом над оточуючими, але все-таки залишається “розумної непотрібністю”, оскільки живе без мети. Тургенєв правильно назвав Печоріна “зайвою людиною”. Така назва закріпилася за Онєгіним, Печоріним, Бельтова, Рудін і деякими іншими літературними героями XІX століття.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Печорін – портрет свого покоління (за романом “Герой нашого часу”)

Categories: Шкільні твори

Links