Охарактеризуйте “Слово про Ігорів похід” як зразок героїчного епосу українського народу
Найвидатнішим зразком героїчного епосу українського народу є “Слово про Ігорів похід” невідомого автора. В основу сюжету “Слова…” покладено невдало завершений похід новгород-сіверського князя Ігоря Святославича в союзі з його братом Всеволодом, сином Володимиром і племінником Святославом на степових кочівників-половців.
Похід відбувся навесні 1185 року. Розвідники, які були вислані вперед, сповістили, що становище для руського війська несприятливе. Але відступити перед небезпекою руським князям здавалося ганебним. “Якщо
Темою “Слова…” у вузькому
Висування образу Руської землі на перший план у творі зумовлене ідейним задумом автора – утверджувати її єдність перед обличчям смертельної загрози з боку степових кочівників. Руська земля постає у творі як єдиний живий і складний організм. Руська земля – це сповнені турбот, радощів і горя, тривог і мужності люди, які живуть у містах і селах від Білого до Чорного морів, від Карпат до Волги. Неоднакові були їхні класові інтереси, але в часи боротьби проти чужоземних загарбників кращі представники панівного класу об’єднувалися з усім народом в єдиному героїчному почутті патріотизму і разом ішли проти ворогів. Саме про цю єдність інтересів і мріяв автор “Слова про Ігорів похід”, щирий патріот своєї батьківщини. До цього єднання він закликав, хоч воно в період феодальної роздробленості було недосяжним ідеалом.
Висновок. “Слово про Ігорів похід” не тільки найвидатніша пам’ятка давньоруської літератури, але й зразок героїчного епосу народу. Невеликою за обсягом є ця героїчна поема, але з її сторінок постає яскрава і велична картина життя Київської Русі XII століття. З рядків поеми постають образи численних руських князів з їхніми доблестями і вадами, в їхніх складних взаємовідносинах між собою та іноземними сусідами, вимальовується образ Руси-України. Невідомий автор “Слова…” закликає берегти її, любити, примножувати її багатства. І образ Руси-України, і образи князів, і узагальнений Образ Ярославни, який піднімається до рівня образу матері-вітчизни, тісно пов’язані з основною ідеєю твору – заклику до єднання, любові до рідної землі.
Опорні слова й поняття: історична основа твору, провідна ідея, ідейний задум, ідеал, патріотизм, узагальнені образи, образ рідної землі.
План відповіді
. Зародження й виникнення народної драми.
. Основні теми та форми шкільноїдрами.
. Сюжет інтермедій.
. Вертеп як різновид лялькового театру.
. Спільне й відмінне вертепу