Особливості комедійної творчості Кальдерона:характери та інтрига, особливості сюжетного розвитку(“Дама примара”)

35. Особливості комедійної творчості Кальдерона:характери та інтрига, особливості сюжетного розвитку(“Дама примара”)

“Дама-невидимка” – виртуозна п’єса про те, як дона Анхела, незважаючи на старання братів Хуана і Луїса, домагається свого і отримує руку улюбленого нею дона Мануеля. У сюжетній побудові звичайний для Кальдерона паралелізм: дон Мануель – приятель дона Хуана, але ворог дона Луїса, брата Хуана і доньї Анхель. Обидва брати закохані в донью Беатріс, приятельку Анхель. Присутній в комедії подвійний план реального

і нереального, характерний для Кальдерона, але в даному випадку тягнущийся безпосередньо до Сервантесу. У цій комедії Кальдерон дотепно потішається з забобонів, властиві іспанцям його часу, які вірили у всіляких відьом, будинкових, духів, перевертнів і т. д.

“Дама-невидимка” (1629) та ін – належать до жанру комедій інтриги. Почуття любові у Кальдерона позбавлене тієї глибини і безпосередності, якими воно володіє в комедіях Лопе. Комедії про любов у Кальдерона – завжди “високі” комедії. У них діють тільки дворяни і, звичайно, у точній відповідності з принципами куртуазності та законами честі.(Лист

Мануеля до Анхели)

П’єса побудована на своєрідному взаємодії людини і оточуючих його речей. У цьому драматург знаходить один з витоків комізму, але не тільки в цьому: письменник бароко, він наділяє активністю якесь “механічне пристосування” і таким чином підкреслює безсилля людини, його нездатність зрозуміти життєві закономірності і, тим більше, направляти хід подій ( шафа).

Ще далі від традицій ренесансного театру відходить Кальдерон у своїх “драмах честі”. Тема честі належить до числа найпопулярніших в іспанській літературі XVI-XVII ст.

Вже ранню “Даму-невидимку” (1629) можна розглядати як відображення “драми честі” в оптимістичному дзеркалі. Хоча батько і брати бували настільки ж принципіальні в питаннях честі, заміжжя могло врятувати, а дружину чекала тільки смерть. Донья Анхела, дама-привид (букв.: дама-домовик), вдова, здатна зважитися на боротьбу за своє щастя. Але Анхелу суворо охороняють два брата. Анхеле коштувала б життя зустріч з братом по шляху з театру, куди вона, закутана до очей, таємно ходила дивитися героїчну п’єсу, не підкрутися тут дон Мануель-“ярмарковий Дон Кіхот”, готовий по першому слову незнайомки вступити в поєдинок з невідомим. Новий випадок – другий брат Анхель, друг дона Мануеля, встигає вчасно, щоб розняти б’ються і запросити друга зупинитися у нього в будинку. Він, звичайно, приховує, що в будинку сестра, і змушує двері до неї шафою з посудом. А далі вже безперешкодно діють закони комедії “лопевского типу” і вступають в гру якості іспанської жінки, вихованої в дусі Відродження. Анхелу, відокремлену від рятівника тонкою перегородкою, не можна утримати, а дон Мануель, до жаху слуги, вирішується вступити з привидом (з “домовиком”) в донкіхотськими-галантну переписку. У комедії є ясні кожному іспанцеві сервантесівський асоціації. Косме – один з найбільш близьких Санчо Панси слуг іспанської комедії. Варто лише згадати його запас жартів, його систематику будинкових, скарги з приводу поділу між слугою і паном радощів і стусанів від примарної пані, голосіння з приводу крадіжки крадених грошей.

У комедії все продумано, у кожної події є протиподії, глядач ледве встигає стежити за химерним ходом перипетій, а нитки дії утворюють чіткий малюнок. При деяких вихідних умовностях комедії поет бароко тче в ній вельми реальну загальну картину життя. Діалог в деталях теж умовний, але і в ньому, і не тільки в словах мудрого дурня Косме-Санчо, мимохідь висвітлюються досить істотні питання, що займали за Піренеями і суворого Корнеля: яке почуття значніше – охоплює Чи проти волі або узгоджене з нею, що вище – борг або любов.

Дон Мануель-точний, охайний, лаконічність (Ісабела сказала), не сеуверний, хоробрий.

Дон Луїс злегка лукавий (до дону Малуелю з усією повагою і улесливими словами, хоча в душі, не сильно з ним рахується.), Думає тільки про свою любов до Беатріс. Скаржеться на Дона Хуана сестрі, що він недбалій до них. Вона ж відповідала, що він все таки старший брат і що він їх годує, хоча в кінці її душили шовкові сукні.

Донья Беатріс розумна, бо вона попередила Анхелу, що, можливо, Мануель буде чекати її в кімнаті, відкидає любов Луїса.

Донья Анхела злегка легковажна, так як не думаючи про честь, пробирається потайки в кімнату Мануеля. (Хоча, може, вона сама цього хотела. что б він нарешті з нею познайомився)

Дон Хуан добрий господар, турботливий був до пораненого Мануєлю.

Косме (слуга Малуеля) дуже своєрідний слуга. “Читаю книги, листів не можу читати” (коли Луїс запитав його, навіщо ж він приставав тоді до нього з листом (у тому момент Косме відволікав Луїса, що б втекла Анхела)). У темряві назвав Мануеля свого пана “Божевільний, дурень, нікчемний, простак, через даму себе в убогості тримає”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Особливості комедійної творчості Кальдерона:характери та інтрига, особливості сюжетного розвитку(“Дама примара”)