Осінь, жовтень: опис природи – пора золотий осіни
Жовтень. Починається місяць із періоду золотий осіни. Якщо в першу половину жовтня ліс з’являється у всій своїй вроді золотий осіни, то із другої половини місяця листи швидко обпадають, заряджають дощі, а земля стає сирий і брудною. От і назва місяцю – Грязник.
Золотий жовтень: фарби на полотні
Опис золотий осіни жовтня (І – ІІ тиждень)
Наступає сама яскрава пора осіни – золота осінь. Дерева, перш ніж поринути в довгий сон, накидають золоті одежинки зі стрімко жовтіючих листів. Осінній ліс покритий мальовничим розписом. Блищить
Вітер із шумом кружляє листопад, на небі пропливають останні купчасті хмари. Грозових дощів уже не буває, а температура починає стрімко знижуватися одночасно з появою рясних і затяжних опадів. У променях
Запасаються кормом на зимівлю тварини. Хто не знає белкини орешки? Жаби зариваються в наводь, щоб переспати під льодом всю зиму. Трави-Багатолітники зібрали в собі всі необхідні речовини в коріннях і цибулинах, щоб дочекатися наступної весни для нового росту. От і тепло останніх днів, що йдуть, тривалого жіночого літа переміняється дощем. Гарну погоду золотий осіни, купчасті хмари й сонце поміняють хмарність і сіру небесну завісу. А тим часом шпаки вже готові до перельоту, чекають перших холодів і в дорогу. Слідом за ними, відчувши ранні морози, рвонуть на півдня й граки сдроздами.
Золотий жовтень у народному календарі
“Панотець Покрив, покрій земельку сніжком, а мене женишком “
Починає відлік жовтня народний календар з журавлиного літа – з перших чисел жовтня. Ніж раніше журавлі полетять, тим скоріше й сильней гримнуть перші морози. Слідом за Зосимом на початку жовтня задують Астафьеви вітру, приносячись холодне повітря. Знову ж по силі вітру можна й про зиму сказати. Холодний вітер з півночі – до холоднечі, західні або східні вітри – до дощу, а південний – до тривалого тепла. 7 жовтня – Текля-Заревница, ночами швидше дні поміняє. На Сергия – 8 жовтня можливий перший ранній сніг, а коли так, то й зимі бути з кінця листопада.
От і в повітрі, того й дивися, краплі повітря зміняться на білі сніжні крапки, щоправда, ще важкі з водою. 14 жовтня знатний день Покрив, міняє курс із осені на зиму. На Покрив може й перший сніг лягти. До зими, звичайно, ще далече буде, земля не охолонула, сніг до зими не долежить, та й дощем непогожим швидко змиє. Тепер суху осінь поміняє прохолодний і мокрий жовтень. Недавній шелест листів поміняє мокрий бруд, що прилипає. У селах всі готування до зими готові, прийшла пора свою долю вирішувати й молодим свята грати. Жовтень – місяць весіль бурхливих, яскравих торжеств і дозвільних застольев.
Жовтень: до холодів поворот
Опис другої половини жовтня (ІІІ – ІV тиждень)
Спокійним, залитим сонцем, дні поміняють зненацька вітряні негоди й сирі вогкі дощі, а потім знову переглядає сонце. У народі говорили – “по осені сім погод у дворі.” Якщо світить сонце, те день ясний і чистий. Красиво переливається жовтий листяний ліс на тлі чистоти прохолодного блакитного неба. А якщо день зарядиться дощем, то смутністю осіннього суму віддає похмурий день.
Повітря на сонце вже не такий теплий, як у вересні, сонячних променів із другої половини місяця стає набагато менше. Денна температура наближається до холодної нічного, грунт усе рідше просихає від частих дощів, а середня температура повітря в жовтні становить біля +4° C. Темніє значно раніше, і тривалість світлового дня помітно зменшується. До кінця жовтня можливі зниження нічних температур до 0° C, а те й нижче, тому до кінця місяця випадає перший сніг, але через ще не остиглу землю, сніг тане швидко й частіше ще ввоздухе.
Друга половина жовтня в народному календарі
“Із Трифона-Палагеи надворі усе холодніше “
Пройшов Покрив, сніги на дерева накидав. Подекуди не удержався сніг – станув. Листи мокрі, що ще не обпали, уже під першим мокрим снігом швидше спадають із дерев. Мокрий сніг ламає із хрускотом галузі, зриває останні вцілілі листки. Тріск дерев доводився на Єрофія – 17 жовтня, з його зима в шубку наряджається. У цей день не ходили в ліс, боялися лісовика зустріти. Гуляли слухи про те, що лісовик у цей день розстається на зиму з лісом, із тріском ламає дерева, розполохує звірів і йде крізь землю, залишаючи ліс порожнім. Наступного дня 18 жовтня Харитини, а слідом Дениси-Позимские. Можна вважати, що із цього дня не побачити більше купчастих хмар, та й сутінки наступають раніше. Усе швидше звертає день на ніч.
Ще одна прикмета майбутньої зими 20 жовтня – Сергий. Якщо сніг на Сергия повністю землю покриє, то через місяць зима заступить на Матрени. До речі, цікаву проявляв народ кмітливість у зберіганні солінь у часи, коли не було холодильників. Щоб зберегти засолені огірки, мужики ховали їх у бочки й опускали в ріку до того, як вона затягнеться льодом. Узимку під льодом вода не замерзає, і температура нижче +4 градусів не опускається, а по весні ті бочки діставали. Краще сховища не придумаєш. ДО 21 жовтня настав час готовити валянки й шубу, із Трифона починаються перші холоди. От і Параскєва-Грязниха отут як отут, ще небагато й снігом всю землю-матінку запорошиться.