“Обряди та звичаї у п’єсі Тараса Шевченка “Назар Стодоля”

Кожен народ має певні обряди і звичаї. Це абсолютно нормально і природно, якщо врахувати, що спільне життя людей одного народу в унікальних умовах в деяких випадках породжує неповторні правила їхнього спільного існування. У п’єсі Тараса Шевченка під назвою “Назар Стодоля” у читачів є прекрасна можливість ознайомитися з традиційними обрядами і звичаями українців такого часу, а також дізнатися певні особливі правила життя членів війська козаків.

Оскільки центральною темою п’єси є любов і відносини між людьми, шлюб між ними,

то досить докладно автор описав обряд сватання. Тарас Шевченко усіма своїми силами намагався підкреслити колорит обряду сватання на території тодішньої України. Автор п’єси наводить приклади розмови в традиційному стилі між старостою і батьком нареченої. У розмові цій мова ведеться про мисливця-князя, ловця-молодця і червону дівицю-куницю. Розмова ця має велику кількість прикладів поетичності гумору тодішнього народу, а також його дотепності. Досить цікаво поспостерігати за тим, як батько після розмови зі старостою все ж звертається до своєї дочки, щоб дізнатися її думку, але остаточне рішення щодо того,
за кого їй виходити заміж, приймає виключно самостійно.

Звичаї поведінки та відносин між козаками показані Тарасом Шевченком вже під кінець п’єси. Там описано те, як Гнат намірився вбити Хому, але той в останній момент нагадав Гнату, що вбивство одного козака іншим просто неприпустимо. Якби Гнат зважився на такий вчинок, він був би похований живцем разом з Хомою. Але, на щастя, все обійшлося добре. Всі герої п’єси залишилися живі, а Хома благословив свою дочку та її коханого на шлюб.

Ця п’єса також містить деяку кількість комічних моментів, які можуть справити приємне враження. Як мені здається, найбільш комічною була поведінка Хоми Кичатого. Його міркування про життя, про те, що необхідно в першу чергу звертати увагу на матеріальне становище подружжя, досить комічні. Також комічними можна назвати деякі аспекти його спілкування зі Стехою.

П’єсі “Назар Стодоля” – один з найбільш цікавих драматичних творів Тараса Шевченка. Водночас автор показав все розмаїття обрядів і звичаїв тодішніх українців, особливо зупинившись на обряді сватання. Крім того, в цій п’єсі міститься велика кількість комічних ситуацій, так що вона напевно багатьом через це сподобається.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

“Обряди та звичаї у п’єсі Тараса Шевченка “Назар Стодоля”