“Образи панів i чиновників у поемі І. Котляревського “Енеїда”
Поема відомого українського письменника, поета і драматурга І. Котляревського “Енеїда” по праву може називатися енциклопедією української дійсності кінця XVIII століття, і насправді, про що тут тільки не написано. І про українські традиції – поминки та вечорниці, і про багатства народного фольклору – пісні, казки, прислів’я, і про національний побут – одежу, страви, напої.
Але не тільки зовнішні прикмети життя українських людей зображені у творі, а також стосунки, які були між представниками різних прошарків суспільства на
Непривабливо, навіть грубо виглядають дії богів, але що ж це за дії? Переважно, це помста, зведення рахунків між собою, підступність, постійні сварки меж собою. І наслідками цього стають катастрофи, війни, стихії. Весь час на собі відчувають земні персонажі пустощі Нептуна, Еола, Іриси, Юнони та інших, кому нема ніякого діла до звичайних людей.
І.
З чиновниками і панами І. Котляревський вчинив по-іншому, він багатьох відправив у пекло, де побував Еней, прямуючи до батька. Це була кара автора тим, хто знущається над простими людьми. Не залишили в спокої чорти і бургомістрів, і писарів, і ратманів, і цехмістрів, і суддів, які “по правді не судили, та тільки грошики лупили і одбирали хабарі”.
В своїй поемі “Енеїда” І. Котляревський сатирично висміяв чиновництво і панство. Його талановитий іронічний, комічний твір свідчить не тільки про талант автора, а й про його любов до простого народу, громадянську мужність і неприйняття соціальної несправедливості.