Образ Мартіна Идена одне із кращих створень Джека Лондона ( 1876-1916)
Мартін Ідеї – жертва буржуазного суспільства, але він у той же час жертва буржуазного індивідуалізму. По своїх поглядах він індивідуаліст і шанувальник філософії Спенсера й Ницше. Виступаючи на мітингу й робочому клубі, він затверджує, що люди діляться на рабів і панів і що в житті перемагає найсильніший.
Мартін Ідейний може бути прикладом розкриття характеру. На наших очах він із простого, неосвіченого матроса перетворюється в людину більших знань, у письменника.
Реакційна ідеологія відриває Идена від народу, від його класу. Він
Особливості творчого методу в оповіданнях: – сполучення реалістичного з романтичним, романтизм у реалізмі й реалізм у романтизмі найбільше повно виявилися в північних оповіданнях. – динамізм, більша насиченість дією. У них багато руху, боротьби, зіткнень. Лондон – майстер напруженої інтриги, що стрімко розвивається сюжету, гострих драматичних колізій. Пильна увага зображенню внутрішнього миру героїв, їхньої психології. У північних оповіданнях Л. Створює
Таким чином, по думці Джека Лондона, Мартін Иден не тільки жертва буржуазного суспільства, але й жертва буржуазного індивідуалізму. Суперечливість образа Идена полягає ще й у тім, що його теоретичні міркування перебувають у волаючому протиріччі з його вчинками. Шляхетна натура Идепа по терпить, коли жодного нападають багато хто. У такому випадку, на його думку, кожний повинен прийти на допомогу слабейшему. Тому-Те образ Идена так привабливий для читачів. Будучи ницшеанцем у теорії, на практиці він гуманіст, добра, чуйна людина.
Лондон критикує буржуазне суспільство в романі “Мартін Иден” (1909). В особі свого героя, талановитого письменника Мартіна Идена, Лондон показав трагедію художника в капіталістичній Америці. Образ Мартіна Идена – одне із кращих створень Лондона. Простий матрос, виходець із народу, Мартін Ідеї, почуваючи в собі талант і покликання, прагне стати письменником. Ціною неймовірної праці, колосальної напруги фізичних і духовних сил він ліквідує пробіли у своєму утворенні й починає писати. Його оповідання, повісті, вірші правдиві, цікаві, оригінальні. Але їх ніхто не друкує. Редакції й видавництва повертають йому рукопису назад. Хто для них Ідейний? Людина без ім’я, жалюгідний бідняк. Історія Мартіна Идена – це історія його боротьби з буржуазним суспільством. Ідеї відрізняється великою наполегливістю, він вірить у себе, у прийдешній успіх. Він намагається боротися, але сили його поступово висихають.
Простежуючи історію Идена, Лондон переконливо показує, що буржуазне суспільство глухо до голосу таланта, що воно не в змозі оцінити теперішні Твори мистецтва. Багатство й слава наприкінці приходять до Идену. Але це не закономірний результат його талановитості й завзятості. Успіх приходить до нього випадково й при цьому занадто пізно. Буржуазне суспільство вже зломило його: у нього пропав інтерес до життя, до боротьби. Єдиний вихід для себе він бачить у самогубстві.
Відповідно до задуму Лондон приводить Идена до загибелі. На його думку, це закономірна загибель индивидуалиста-ницшеанца. Але смерть Идена не сприймається як покарання за ницшеанские гріхи. У романі показаний крах романтичної мрії героя, що приходить до переконування у всім, до розчарування в любові, і ідеалах, у яких він раніше вірив, до розчарування в самому житті. По цимим заподіємо історія Мартіна Идена один з варіантів “американської трагедії”, Теми, що стала однієї із центральних в американській літературі XX в.