Незвичайні пригоди мореплавця Робінзона Крузо у романі Даніеля Дефо

Англійський письменник, автор понад 560 творів різних жанрів: романів, есе, памфлетів, але в історію він увійшов завдяки “Робінзонові Крузо” (1719). Повна назва книги досить поширена: “Життя, незвичайні та фантастичні пригоди. ..” – у заголовку майже 50 слів.
За першою книгою про Робінзона побачили світ дві наступні – “Подальші пригоди Робінзона Крузо” (1719) та “Серйозні роздуми Робінзона Крузо… ” (1720), проте успіху вони не мали. Письменник був особистістю неординарною: сміливий, допитливий, брав участь у політичній боротьбі

і повстанні. За свої гнівні памфлети не раз був покараний штрафом, тюрмою, але залишався волелюбною людиною. Дефо започатковує новій жанр літератури – роман; його Робінзона назвали першим героєм антигероі’чної епохи. Самотній Робінзон на безлюдному острові ніби повторює весь шлях, пройдений людством: мисливець, землероб, пізніше, коли на острові з’являється П’ятниця, – рабовласник і, нарешті, хазяїн маленької колонії. З подробицями, точними цифрами автор розгортає перед нами історію свого героя. За складних умов проявляються позитивні риси Робінзона: енергійність, цілеспрямованість, заповзятливість.

Він будує собі хатинку, видовбує із дерева човен, розширює печеру, приручає кіз, вирощує із жменьки зерна свій перший. урожай.

Уперше в літературі тема праці стала центральною у великому художньому творі, вперше так голосно прозвучала віра в людину, її творчі можливості, силу розуму та рук. Роман було написано у XVIII ст., коли була дуже популярна ідея “природної людини”, повернення її до природи, розкриття в характері людини нормальних, природних рис. Це протиставлялось тодішньому панству – дворянам, з їхніми надмірними уявленнями про себе, про свої права. Саме трудовий подвиг Робінзона приніс роману світову славу. Для дітей він має велике значення. Недарма один із письменників і філософів XVIII ст. Жан-Жак Руссо вважав, шо це перша книга, яку потрібно прочитати після букваря кожній дитині.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Незвичайні пригоди мореплавця Робінзона Крузо у романі Даніеля Дефо

Categories: Твори з української літератури

Links