Незабутні сторінки роману О. Гончара “Прапороносці” ОЛЕСЬ ГОНЧАР
ОЛЕСЬ ГОНЧАР
Незабутні сторінки роману О. Гончара “Прапороносці”
9 травня 1945 року! День Перемоги! В цей день, може, вперше вільно, на повні груди зітхнули мільйони людей. Воїн-месник, воїн-герой нарешті повертається додому. По довгій степовій дорозі йде він, овіяний славою звитяжних боїв, обкурений пилюкою фронтових доріг, зігрітий теплотою сердець вдячних визволених.
Так закінчується роман О. Гончара “Прапороносці” – чудовий твір про тих, хто подолав огидну тварюку – фашизм. Трилогія подобається мені в цілому, але
…Довге пасмо високих Трансільванських Альп, безліч сопок, які у світлі останніх денних променів сонця здаються золотими. Одна з них під номером 805 стала місцем і свідком героїчного подвигу і славної смерті білявого білоруського юнака Юрія Брянського, який з палким закликом: “Уперед! За Батьківщину!” – повів за собою своїх мінометників проти фашистів.
Фашистів відбито, багато з них знайшли ганебну смерть не на своїй землі. Але Юрій Брянський теж загинув. Дуже сумують за командиром його бойові друзі. А я читаю і думаю про те, що перемога над ворогом далась нам нелегко:
Серед інших героїв юний боєць Гай відразу ж завойовує наші симпатії своєю м’якістю й простодушною довірливістю. Він символізує собою молодь того часу, яка ставала на захист Вітчизни. “Славний хлопець, – рушаючи, подумав Черниш. – Життя в нього, як струмок, чисте”. А яким воно мусить бути, коли тобі тільки вісімнадцять чи двадцять років? У такі роки життя здається особливо прекрасним, дивним. І раптом хлопець, що хотів світ приголубити, підірвався на міні серед квітів і чебрецю, що по-нашому пахне. “Гай лежав розпластавшись. Боєць і тепер довірливо і трохи здивовано дивився в чисте небо, а його очі були ще синіші за небо, прозорі, як камінь сапфір. І найдивніше було, що в руці боєць ще стискав свої сині васильки”. Скільки таких юнаків загинуло на війні?! Скільки подвигів звершили вони в бою! Гинула молодь – цвіт нашої держави. І в цьому велика трагедія війни.
Третій епізод, що схвилював мене до глибини душі, до сліз, – це смерть Шури Ясногорської. Сталось це в долині, в якій так рясно цвіли маки. І хоч надворі сонячний весняний день, але ці червоні маки чомусь нагадують кров. І вона пролилась. Це була кров юної дівчини-берізки. Ця гаряча кров кличе до помсти і водночас вчить нас пильності. Ворогові, як і звірові, не вір. Корисно пам’ятати про це і сьогодні. Бо життя кожного – коштовний скарб!
Цих сторінок роману не забути ніколи. На все життя запам’ятаються вони мені.