“Не встеляй лиходійством стежку у рай – зведе у пекло”

Досить часто, вживаючи в мові різні слова, ми не замислюємося про їх значення, а вже яке смислове навантаження вони несуть, тим більше. Давайте порівняємо два, здавалося б, простих поняття, заснованих на такому приємному, світлому, чистому і дзвінком слові “благо”. Благо має властивість корисності і здатне задовольнити певні людські потреби – це з точки зору економіки. З точки ж зору етики, моральності, духовності та психології “благо” можна замінити поняттям “добро”, і означати воно буде навмисне, безкорисливе і щире прагнення

до здійснення корисної дії. Це діяння повинно принести людині щастя, радість і любов, і може здійснюватися тільки вільною людиною.

Отже, займатися благодійністю – це значить чинити добро для людини, причому не тільки на її прохання і з проявом його волі. Серед психологів є таке поняття, як надання допомоги або проведення консультації тільки за запитом клієнта. Це якраз і означає “творити благо”. Чому “творити” і як? Та тому, що найвищий прояв божественного в людині полягає в творчості. Малюючи на нових шпалерах в червоним олівцем, маленький чоловічок таким чином проявляє творчість. Підростаючи

і створюючи свою картину світу, він малює вже кольоровими олівцями на альбомних аркушах вітальні листівки для батьків, знову проявляючи творчість. А в зрілому віці створює цілі картини – шедеври, знову проявляючи творчість. Кожна людина – це творець, зокрема – свого щастя.

Коли на прийом до психолога приходить людина з пораненою душею і розповідає про свої проблеми, в цей момент вона не може творити сама і просить допомоги у фахівця. І ось саме тут психолог починає “благо творити” . Творити добро і створювати простір любові для поновлення радості, яка дозволяє людині знову стати щасливою творити самій. Таке благо може створювати кожна людина, до якої звертаються за допомогою.

А що ж означає “благими намірами вистелена дорога до пекла” або по-іншому: “Не встеляй лиходійством стежку у рай – зведе у пекло”? Адже тут теж в основі “благо”. Невже добро направляє в пекло? Таке може бути, якщо… Уявіть ситуацію. Ви стоїте на зупинці і чекаєте транспорт. До вас підходить незнайома людина і розповідає, що у вас хворе серце, оскільки трикутник в області носа і підборіддя має синювате забарвлення, а саме ця ознака говорить про те, що треба відвідати кардіолога. У голові виникає сумнів – а може це правда? У цьому випадку добро, нав’язане незнайомцем, направляє в пекло.

Якщо розглянути позицію незнайомця, то він начебто мав виключно благі наміри. За освітою він лікар, побачив яскраво виражену симптоматику серцевої хвороби, підійшов і порекомендував діагностику. Хіба не благо? Але з іншого боку, ви хіба його про це просили? Чи готові ви були почути про своє хворе серце або підвищений тиск? А спілкуватися взагалі бажали? Тепер замість того, щоб їхати по справах, ви будете весь день думати тільки про це, думка не покине вас, поки ви не доберетеся до кардіолога і не з’ясуєте, що з вами. Нескінченна думка про цю проблему перетворить життя на пекло. Ось вам і “благими намірами вистелена дорога до пекла”. На тобі! Хотів, не хотів – отримай!

Можна до “благих намірів” підібрати й іншу народну мудрість. “У Тулу зі своїм самоваром” , “у чужий монастир зі своїм статутом”. За своєю суттю ці висловлювання схожі, мають лише різний емоційний окрас і різну силу. Можна зробити висновок, що відмінність “благо творити” від “Не встеляй лиходійством стежку у рай – зведе у пекло” в тому, що одне явище відбувається виключно при прояві волі тієї людини, на якого ця благодійність спрямована, за її бажанням і згодою, а друге ні. Друге – це втручання в приватний простір, наперекір волі людини. Розрізняйте ці поняття, формуйте тільки хороші наміри для себе самого і творіть благо для інших лише на їх прохання, або таке благо, яке стане допомогою іншим людям у біді.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

“Не встеляй лиходійством стежку у рай – зведе у пекло”