Не стоїть земля без праведника – за оповіданням О. І. Солженіцина Матрьонине подвір’я ОЛЕКСАНДР СОЛЖЕНІЦИН
ТВОРИ З ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
ОЛЕКСАНДР СОЛЖЕНІЦИН
Не стоїть земля без праведника (за оповіданням О. І. Солженіцина “Матрьонине подвір’я”)
Олександр Ісаєвич Солженіцин. Ще якихось двадцять років тому його ім’я було заборонено вимовляти, а сьогодні ми захоплюємося його глибоко філософськими творами, у яких розкривається майстерність у зображенні характерів, уміння спостерігаті за людьми і розуміти їх. І особливо яскраво роз кривається це в оповіданні “Матрьонине подвір’я”.
Чим цікаве це оповідання? Начебто
У центрі оповідання – доля сільської жінки, які проробила все життя в колгоспі не за гроші, а за “палички”. Давайте простежимо за життям цієї чудової жінки.
Розповідь починається з того, що оповідач, від, імені якого ведеться розповідь, Гнатович, повертається в Росію з курних, гарячих степів Казахстану і оселяється в будинку Матрьони Василівни.
В другій частині оповідання ми дізнаємося про молодість героїні. Вже в юності доля круто обійшлася з Матрьоною: не дочекалася вона свого коханого, Фаддія, який пропав на війні безвісти, а смерть матері Фаддія, сватання його молодшого брата ніби визначили її долю наперед. І вона зважилася ввійти в дім, де вже назавжди оселилася її душа. Мов би шукаючи виправдання, Матрьона говорить: “Мати в них померла… Рук у них не вистачало”. Але жорстоке життя повертає Фаддія, який вимовив те, що буде відлунням звучати в серці героїні все життя: “…Якщо б то не брат мій рідний – я б вас порубав обох”.
От такою була одна-єдина любов Матрьони Василівни. Але був іще той один день, коли усі показали своє відношення до цієї праведної, на мій погляд, жінки.
Повернення Фаддія нагадало Матрьоні про прекрасне минуле. Скільки років її серце гріло і не погасле почуття, яке колись спалахнуло! А Фаддій? Ніщо не здригнулося в ньому, коли він побачив мертву Матрьону. Відразу після похорон він піклується тільки про поділ її майна і не заспокоюється доти, поки не перевозить до себе додому на санках сарай і паркан, які йому залишилися. А зовиця як про неї відзивається: “…і нечистоплотна була… і не дбайлива; …і дурна, допомагала чужим безплатно…” А мені здається, це не дурість, а благе діло. Хіба багато хто з нас могли б допомогти чужим людям “безплатно”? А вона могла, тому що Матрьона “не схожа на інших”, “неабияка”, “особлива”. Але точніше за усіх висловився сам письменник: “Всі ми жили поруч з нею і не зрозуміли, що вона є той самий праведник, без якого, за прислів’ям, не стоїть село, ані місто, ані вся земля наша…”.