Народна казка. “Вишивальниця птахів” (грецька казка)
ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи
СТЕЖИНКАМИ КРАЇНИ КАЗОК НАРОДІВ СВІТУ
Урок 6
Тема. Народна казка. “Вишивальниця птахів” (грецька казка)
Мета: ознайомити учнів із грецькою казкою; розвивати вміння самостійно визначати головних і другорядних персонажів твору, встановлювати тип персонажа (позитивний, негативний), пояснювати й обгрунтовувати вчинки героїв та їх мотиви, висловлювати до них своє та авторське ставлення; виховувати інтерес до читання.
Обладнання: мапа світу; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний
II. Актуалізація опорних знань
– Поясніть зміст прислів’їв та приказок.
– Вік живи, вік учись.
– За двома зайцями.
– Сім п’ятниць на тиждень.
– Йому слово, а він – сто.
– Друга пізнають у біді.
– За добро і тобі добром віддячать.
– Риба шукає глибини, а людина – доброти. (Литовське прислів’я)
– Добре діло без віддяки не залишиться. (Французьке прислів’я)
– Добро завжди вчасне. (Ірландське прислів’я)
III. Повідомлення теми й завдань уроку
– Розмаїття казок народів нашої планети – це свідчення невмирущої
IV. Робота над новим матеріалом
1. Первинне ознайомлення зі змістом казки
2. Обговорення прочитаного
– Назвіть головного героя казки.
– Яким ви його уявляєте?
– За що люди полюбили Моналіса?
– Що залишилося Моналісу у спадок від батьків?
– Прочитайте у тексті рядки, де йдеться про те, як Моналіс урятував вовчицю.
– Про що свідчить його вчинок?
– Як скрипаль потрапив у чудовий палац і познайомився з прекрасною принцесою?
– Чому вовк привів туди Моналіса?
– Чому принцеса відразу погодилася одружитися з Моналісом?
– Прочитайте уривок казки про те, чому юнак забув про свою скрипку.
– Чим вразила Моналіса нещасна полонянка вежі? Що розповіла про неї принцеса? Чи було це правдою?
– Яку роботу виконувала бідна дівчина у вежі? Прочитайте про це.
– Коли, за словами принцеси, вона позбавиться чар?
– Яких птахів вишила вишивальниця?
– Чим був вражений Моналіс, слухаючи розповідь полонянки?
– Як хлопцеві пощастило повернути птахів на вишиванку? Чи тільки за допомогою музики?
– Якою була правда про вишивальницю і принцесу? Яке чарівне перетворення відбулося у казці?
– Визначте тип персонажів: позитивний; негативний.
– Яку характеристику дала Моналісу дівчина-вишивальниця?
3. Складання схеми-характеристики героїв
– Доберіть правильні характеристики певному літературному героєві (Моналісу або принцесі).
4. Поміркуйте!
– Поміркуйте, у чому сила музики.
– Яке значення має музика у вашому житті?
– Доведіть, що найкращі – ті люди, у яких добра душа.
– Розкажіть, чи знаєте ви таких людей?
5. Робота в зошиті
– Яке з прислів’їв, згаданих на початку уроку, найбільш відповідає змісту казки?
V. Підсумок уроку
– Чого навчає ця казка?
– Які інші твори, відомі вам, також навчають добра?