Написання твору на тему “Геракл – улюблений герой давніх греків”

УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 6 КЛАС

І семестр

МІФ І ЛІТЕРАТУРА

УРОК № 12

Тема. Написання твору на тему “Геракл – улюблений герой давніх греків”

Мета: ознайомити з додатковими матеріалами, необхідними для написання твору; вчити писати твір на задану тему; розвивати зв’язне мовлення; виховувати повагу до творчої праці.

Тип уроку: урок розвитку мовлення.

ХІД УРОКУ

I. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

Презентація малюнків-ілюстрацій до міфів про Геракла.

II. Узагальнення

й систематизація вивченого

1. Підготовка до написання твору

Характеристика Геракла

– Сміливий;

– сильний;

– рішучий;

– слухняний;

– мужній;

– розумний;

– добрий.

Проілюструвати прикладами з тексту міфів.

Цікаві факти

– З ім’ям Геракла (Геркулеса) пов’язані деякі фразеологізми. Наприклад, “дійти до Геркулесових стовпів” – дійти до краю; “геркулесова праця” – тяжка праця.

У переносному розумінні Геракл (Геркулес) є символом велетенської сили, нездоланності.

– На зоряному небі існує сузір’я Геркулеса. Воно нагадує

людям про трагічне життя великого героя. Назва найяскравішої зірки цього сузір’я перекладається з арабської мови як “уклінний” (коленопреклоненный), що може натякати на необхідність Геркулеса служити та підкорятися.

– Під час боротьби з дев’ятиголовою Лернейською гідрою, породженням чудовиська Тіфона, Гераклові уп’явся в ногу клешнями величезний рак. Гера, що ненавиділа Геракла, віддячила Ракові, помістивши його на небі у вигляді сузір’я.

– Давні греки назвали сузір’я на небі в пам’ять про Немейського лева, якого Геракл задушив голими руками і зробив собі з його шкури плащ, невразливий для стріл. Так з’явилося сузір’я Лева на зоряному небі.

Образ Геракла (Геркулеса) у живопису

– Подвиги Геракла були улюбленими темами античного мистецтва. Відома статуя Геракла Фарнезе роботи Глікона. Епізоди з життя героя були постійними темами скульпторів, які оздоблювали фризи, метопи й фронтони в храмах. Міфи про Геракла популярні і в пізнішому образотворчому мистецтві (Дж. Романо, Дж. Вазарі, Г. Рені, С. Рафаель, П. Рубенс, Л. Тінторетто, А. Канова).

– Відома картина Помпео Батоні “Геркулес на роздоріжжі між Доброчесністю і Пороком” (1765 р.). Алегорію створив у V ст. до н. е. філософ Продік. Коли юний Геркулес пас стада свого земного батька Амфіона на Кіферонських луках, до нього прийшли дві жінки, що уособлювали Зніженість і Доброчесність. На картині Батоні вони представлені в образах Венери, богині кохання, і Мінерви, богині мудрості. Одна спокушала його радощами життя, інша закликала до праці і подвигів. Геркулес, після тривалих роздумів, вирішив прислухатися до голосу розуму і присвятив своє життя служінню людству. Сувора Мінерва вказує на храм на верхівці скелі – алегорію складного шляху до слави. Ошатна Венера простягає Геркулесу троянду. Біля її ніг – атрибути чуттєвих насолод: музичні інструменти, ноти, кошик із фруктами.

2. Складання плану до твору

План

I. Уславлений герой грецького народу.

II. Чому Геракл був улюбленим героєм греків?

1) Походження героя.

2) 12 подвигів Геракла.

3) Характеристика героя.

III. Увіковічений у пам’ятках мистецтва.

3. Написання твору за планом на чернетці

Польський письменник Ян Парандовський так писав про Геракла у своїй книзі “Міфологія”:

Геракл був улюбленим грецьким героєм. Кожна країна і мало не кожне місто хотіли похвалитися тим, що син Алкмени гостював у них бодай один день. Невичерпне багатство легенд про Геракла поширилось у всьому еллінському світі. Про нього співали пісні й писали театральні п’єси. Іноді він перетворювався на товстого добряка, ярмаркового силача, з якого підсміювались у комедіях. Та водночас його любили більше, ніж богів, пам’ятаючи, що він колись був людиною. Він став символом роботящого й страждального людства, символом праці й незламної витривалості. Відданий під владу негідному боягузові, він покірно згинав свою могутню шию. Він був рабом своєї нелюдської сили. Його не раз гнітила страшенна палиця, на якій засохло стільки невинної крові. Він шанував богів і, де міг, споруджував храми й жертовники. Він приносив жертви із щирістю людини, яка весь час потребує допомоги небес. Він був справедливий. Дороги, які стільки разів топтала його могутня стопа, він очищав від шахраїв і розбійників. Він був добрий. Жорстокі випробування облагородили його душу, розкрили її перед найрізноманітнішими проявами життя, поглибили його вроджену доброту. Спалюючи й вбиваючи, Геракл залишився незаплямованим, бо все, що він робив, було викликане невблаганною необхідністю. Він викорінював усяку беззаконність і жорстокість, мріючи про той день, коли вовк, побачивши спляче ягня, не насмілиться скривдити його.

По всій Греції Гераклові нарівні з богами зводили храми, жертовники, ставили статуї. Йому приносили жертви, на його честь влаштовували ігри. Його зображували дужим чоловіком, озброєним, голим або в лев’ячій шкурі, накинутій на плечі. Його легко можна пізнати по сучкуватій палиці, яку він тримає в руці. Епізоди з його життя були улюбленими темами скульпторів, які оздоблювали фризи, метопи й фронтони в храмах.

4. Редагування написаного

5. Робота у зошитах

III. Підсумки уроку

IV. Домашнє завдання

Прочитати міфи “Деметра і Персефона”, “Нарцис”, “Дедал та Ікар”, “Орфей і Еврідіка”.

Клас ділиться на 4 групи. Кожна з груп готує малюнки до певного міфу, вікторину за його змістом, розповідь про відображення подій міфу в образотворчому мистецтві.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Написання твору на тему “Геракл – улюблений герой давніх греків”