Моральні проблеми у романі Ч. Айтматова “Плаха”
Ч. Айтматов – син киргизького народу, один із провідних письменників нашої сучасності. Його роман “Плаха” – один з найбільше значимих добутків автора. У ньому Ч. Айтматов торкнувся багатьох животрепетних проблем теперішнього часу. І книга стала результатом спостережень, міркувань і тривог автора із приводу неспокійної, загрозливої майбутньої дійсності. Вона значно відрізняється від всіх написаних раніше добутків Ч. Айтматова: “Ранні журавлі”, “Білий пароплав”, “Материнське поле”, “Перший учитель”, “Топольок
Але насправді їхні долі тісно переплітаються, створюючи загальний вузол назрілих у сучасному суспільстві проблем, вирішити які автор призиває
Мати Акбара, як мати-природа, хоче зберегти себе, своє майбутнє в потомстві, але, коли Базарбай викрадає з лігвища вовченят, вона озлобляється і починає нападати на кожного, щоб заглушити сказ, тугу і розпач, що доводили її до божевілля. Вовчиця карає не того, хто дійсно заподіяв їй зло, а зовсім невинну людину – чабана Бостона, сім’я якого мала нещастя прийняти у своєму будинку Базарбая, що проїжджав з вовченятами повз їхнє житло. Сліди і привели Акбару до Бостонового житла.
Чабан розуміє, який мерзенний вчинок зробив Базарбай, але не може нічого змінити. Цей огидний п’яниця, здатний на будь-яку підлість, все життя ненавидів Бостона, чесного трудівника, що завдяки своїм власним силам став кращим чабаном в аулі. І тепер Базарбай зловтішався і радів при думці про те, що Уркунчиєва доводить по ночах роздираючим і вимотуючим виттям Акбара, яка втратила вовченят. Але найстрашніше очікувало Бостона попереду. Побачивши, що вовчиця, яка викрала його улюбленого сина, тікає, чабан убиває одним пострілом Акбару і малого, що був його продовженням і сенсом життя. Гине й Базарбай, що зламав так багато чужих доль і друг, що зштовхнув, із другом дві могутні сили – людство і природу. Зробивши три вбивства, тільки одне з яких усвідомлене, Бостон сам поводиться на “плаху”, подавлений горем і розпачем, внутрішньо спустошений. Але в глибині душі він був спокійний, тому що знищене їм зло більше не зможе шкодити живим. Ще одна гостра проблема, розкрита письменником у романі, – наркоманія. Айтматов призиває людей отямитися, вжити необхідних заходів по викорінюванню цього страшного соціального зла, що калічить людські душі. Автор описує ведучий у тупик і руйнуючий життя шлях “гінців”, які, ризикуючи, відправляються в азіатські степи за анашою, одержимі спрагою збагачення. Протипоставлений їм образ Авдія, вигнаного із семінарії за неприпустимі з погляду релігії і устояних церковних постулатів ідеї про “Бога-сучасника”.
Одухотворена і мисляча натура Авдія противиться всяким проявам зла і насильства. Несправедливий, згубний шлях, по якому йде людство, викликає в його душі біль і страждання. Він бачить своє призначення в допомозі людям і звертанні їх до Бога. Для цієї мети Авдій вирішує приєднатися до “гінців”, щоб, перебуваючи поруч із ними, показати, як низько вони впали, і направити їх на шлях гарний через щире каяття. Авдій всіма силами прагне врозуміти занепалих, врятувати душі, що гинуть, вселивши в них високу думку про Всеблаге, Всемилостиве, Всюдисуще… Але за це його жорстоко б’ють, а потім і позбавляють життя ті, кому він простягнув руку допомоги. Фігура Авдія, розп’ятого на саксаулі, нагадує про Христа, що приніс себе в жертву за Добро і Істину. Авдій теж прийняв смерть за добро, і в останніх його думках не було докору збожеволілій юрбі вбивць, а лише жаль до неї і сумне почуття невиконаного боргу… “Ти прийшла” – такі його останні слова, коли він побачив перед собою вовчицю з дивними синіми очами, що з болем заглянула в обличчя розп’ятої людини і розповіла йому своє горе. Людина і вовк зрозуміли один одного, тому що їх поєднувало загальне страждання – страждання, що вони випробовували від людей, які стали бездуховними.
Якщо Бостона привели на “плаху” фатальні обставини, то Авдій сам обрав свій шлях, знаючи, що в людському світі за добро і милосердя потрібно жорстоко розплачуватися. Трагедію Авдія збільшує повна самітність, тому що пориви його шляхетної душі ні в кому не знаходять відгуку і розуміння. Тривога – от головне почуття, що наповнює роман. Це тривога за природу, що гине, за покоління, що знищується, потопаючі в пороках. “Плаха” – це заклик одуматися, вжити заходів по збереженню життя на землі.