МАРКО ВОВЧОК. ЛІТНІЙ РАНОК. МИХАЙЛО КОЦЮБИНСЬКИЙ. ЛІТНІЙ ДЕНЬ
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вчити інтонацією передавати настрій твору; розвивати вміння бачити та відчувати красу й різноманітність природних явищ, передавати своє ставлення до змісту твору, порівнювати, спів – ,ставляти прочитане; виховувати спостережливість, любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Ось і дзвоник пролунав,
До бесіди всіх позвав.
Всі ви сіли рівно, вправно,
І розмова піде славно.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Гра “Утвори зменшено-пестливе слово”
Дівчина
Хлопець – … (хлопчик, хлопчаточко).
Вишні – … (вишеньки).
Дерево – … (деревце).
Руки – … (ручки, рученята).
Хата – … (хатинка).
Низько – … (низенько).
2. Робота над скоромовкою
Гра “Дощик”
Діти читають хором.
– Накрапає дощ (тихо).
– Дощ пускається сильніше (голосніше).
– Злива (голосно),
– Дощ слабшає (тихіше).
– Дощ припинився (читання припиняється).
Моржі лежать,
Моржат сторожать.
Моржі прибережні –
Сторожі обережні.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра
Конкурс на краще виразне читання з пам’яті вірша Олександра Олеся “Степ”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– На попередньому уроці ми разом з Олександром Олесем милувалися степом у різні пори року. Сьогодні ми будемо спостерігати, як письменники описують красу української землі у різні пори доби.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання твору Марка Вовчка “Літній ранок”
1) Робота над загадкою.
– Він найпершим прокидається,
Чепуриться, умивається,
Вийде з терема хутенько,
Привітає землю-неньку.
Є така в нього турбота –
Всіх підняти до роботи. (Ранок)
2) Гра “Рибки”.
Самостійне мовчазне читання твору учнями
– Які картини ви уявляли, читаючи твір?
– Який настрій створює твір?
3) Словникова робота.
Читання колонок слів “луною” за вчителем
Луки росяними
Пташки навкруги
Схованок життєдайного
Здіймається прокидається
– Яке слово “зайве” в першому стовпчику? (Здіймається – дієслово)
– Яке слово другого стовпчика складається з двох частин? (Життєдайного)
4) Робота в парах.
Підготовка до виразного читання твору
– У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати твір?
– Яке речення прочитаєте з особливою інтонацією?
5) Виразне читання твору учнями.
6) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.
– Що автор говорить про луки?
– З чим порівнює росу?
– Як описує пробудження пташок?
– Доберіть синонім до слів випурхують та схованок.
– Якою є ріка на світанку?
– Що автор говорить про гори?
– Як впливає сонце на трави і квіти?
7) Гра “Добери епітети”.
Краплинами легенькою
Самоцвітами чудові
Промінням росяними
Пеленою дорогими
Пахощі сонячним
2. Фізкультхвилинка
3. Опрацювання твору Михайла Коцюбинського “Літній день”
1) Виразне читання твору вчителем.
– Чи сподобався вам твір?
– Який настрій він у вас викликав?
– Які картини ви уявляли, слухаючи його?
2) Словникова робота.
Вилискували – м’яко блищали, відсвічували; лисніли.
3) Гра “Бджілки”.
Самостійне напівголосне читання твору учнями
– У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати твір?
– Які слова виділите голосом при читанні?
4) Виразне читання твору учнями.
5) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.
– Що автор говорить про небо?
– З чим порівнює річечку?
– Які ще порівняння є в тексті?
4. Робота в групах
Порівняння описів природи “Літній ранок” і “Літній день”.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
– З яким настроєм його завершуєте?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити напам’ять рядки опису, які найбільше сподобалися (с. 65-66).