Марк Твен “Пригоди Тома Сойєра”. Сонячний, радісно-бешкетливий світ дитинства у повісті
УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС
ІІ семестр
СВІТ ДИТИНСТВА Й МОРАЛЬНІ ЦІННОСТІ В ЛІТЕРАТУРІ
(9 годин)
УРОК № 51
Тема. Марк Твен “Пригоди Тома Сойєра”. Сонячний, радісно-бешкетливий світ дитинства у повісті
Мета: допомогти учням усвідомити зміст і головну думку розділів повісті Марка Твена; розвивати навички виразного читання, переказу прозових творів великого обсягу, виділення основних епізодів та оцінювання дій і вчинків героїв; виховувати кращі моральні якості, несприйняття зла, підлості, несправедливості
Обладнання: портрет письменника, різні видання повісті, ілюстрації до неї, краєвиди ріки Міссісіпі.
Теорія літератури: повість, тема, головна думка, герої художнього твору.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
– Ми з вами вже познайомилися із хлопчиком Томом Сойєром, зрозуміли, що він – звичайна дитина – бешкетлива, неслухняна, лінькувата, але водночас винахідлива (зумів важку роботу перетворити на розвагу й “прибуткову” справу), життєрадісна, чутлива до краси. Він постійно вигадує якісь витівки, завдаючи дорослим чимало клопоту,
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
– Розкажіть епізод з прочитаних розділів, який запам’ятався найбільше.
– Поясніть зміст фраз.
Цитати | Пояснення |
“Та за кожним випробуванням приходить винагорода” | Томові вирвали зуб, але тепер він міг, на заздрість усім хлопцям, плюватися незвичним способом через дірку |
“Діти тяглися до нього, тішилися його забороненим товариством і шкодували, що не можуть бути такими, як він” | Гекльберрі Фінн був міським безпритульним, робив, що хотів і як хотів. Дітей приваблювала його свобода й незалежність |
“Він збентежився… від побожного трепету перед своїм новим, ще не знаним кумиром і боязкої радості, що йому так нечувано поталанило” | Том закохався у дівчинку, витримав покарання від учителя різками, щоб його посадили на “дівчачій” половині класу поряд з новенькою – об’єктом його захоплення |
IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Виразне читання розділів повісті Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра” – розділи VII, VIII, IX (С. 221-227 – за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; С. 189-198 – за підручником Є. Волощук)
2. Словникова робота за запитаннями учнів
3. Обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда
– Які нові пригоди сталися з Томом?
– Що спонукало хлопця мріяти про те, як він стане знаменитим піратом?
– Яка трагедія сталася на цвинтарі? Чи була вона для хлопців дитячою пригодою? (Це серйозна доросла неприємність, бо хлопці стали свідками страшного злочину.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
– У США існувала традиція називати маленькі провінційні містечка на честь великих міст Європи. Інколи такі назви отримували відразу декілька містечок. Так, у США існує кілька Парижів, Константинополів, Афін, Венецій. Мабуть, тодішні переселенці зі Старого Світу сумували за своєю батьківщиною і на згадку про неї так само називали своє нове поселення. Розповідають такий анекдотичний випадок: жителі одного такого містечка із назвою Москва звернулися до російської столиці з проханням-вимогою перейменувати своє багатомільйонне місто, бо, мовляв, листи, адресовані їм, часто відправляють до їхньої Москви.
– А як називалося містечко, де жив Том Сойєр? Прочитайте це слово в колі, де всі літери переплуталися.
(Санкт-Петербург, Сент-Пітерсберг)
(Можна зашифрувати так: С Н К Т – П Т Р Т Р Г.)
VI. Домашнє завдання
Прочитати розділи X, XI, XII (С. 227-231 – за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; С. 198-204 – за підручником Є. Волощук), навчитися переказувати, висловлювати свої судження про прочитане, характеризувати героїв.
VII. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа “Мікрофон”
Продовжте фразу.
– На місці Тома Сойєра я б…
– Мене вразило…
– Цікаво, чому (або як)…