МАЛЕНЬКІ ДИВА ЖИТТЯ
Літературний багаж. Пригадайте твори А. Чехова, прочитані минулого навчального року. Чому цього письменника називають майстром стислого оповідання?
О. Генрі (1862-1910)
Творчість американського письменника О. Генрі перегукується з художньою спадщиною його сучасника А. Чехова. Так само як Чехов, цей автор був майстром стислих історій; так само як Чехов, мав неабияке почуття гумору.
Щоправда, сміх у книжках О. Генрі спрямований не на викриття людських вад, як у російського митця: він – ніби чарівне скло, крізь яке в буденності можна побачити
Вільям Сідні Портер – так насправді звали письменника – народився 11 вересня 1862 р. в американському містечку Грінсборо. Батько його був лікарем. Мати померла рано, тому вихованням хлопчика опікувалася її сестра. Після закінчення ніколи Вільям працював в аптеці свого дядька – улюбленому місці зібрань місцевих жартівників. Згодом необхідність
Неприємності почалися того дня, коли в банку виявили суттєву недостачу. Підозра впала на касира Портера. Грошей він не брав, але довести цього не міг, тож поспіхом залишив місто, не розраховуючи на справедливість слідства.
Щоб заплутати сліди, Портер часто змінював місце проживання, ховався під чужими іменами й зрештою виїхав за кордон. А невдовзі його наздогнала звістка про тяжку хворобу дружини. Не зваживши на небезпеку, Портер повернувся до Остіна, де відразу після похорону був заарештований і засуджений до п’яти років ув’язнення. Той період міг стати найтяжчим у його житті. Проте саме на цьому віражі доля несподівано усміхнулася і касир-невдаха Портер став успішним письменником О. Генрі.
Цікаві подробиці
Такому перетворенню мимохіть посприяло керівництво в’язниці, призначивши Портера наглядати за тюремною аптекою. Відтак у нього з’явилися і вільний час, і можливість усамітнюватися. А на ідею взятися за перо колишнього касира наштовхнуло бажання потішити свою маленьку донечку з нагоди Різдва. Не маючи грошей навіть на скромний сувенір, Портер вирішив заробити письменством. Спроба виявилася вдалою: його різдвяне оповідання надрукували у святковому числі журналу “Мак-Клюрс”, і дівчинка знайшла в панчосі чудовий подарунок “від Санта Клауса”, придбаний на батьків гонорар.
Свої наступні твори Портер підписував псевдонімом О. Генрі. І з кожною публікацією це ім’я привертало до себе дедалі більшу увагу. Публіка жадала хоч щось дізнатися про таємничого автора, який навіть рукописи до редакцій передавав через третіх осіб. Та чи ж могло комусь спасти на думку, що вподобані читачами твори написано за гратами?!
Утім, і після дострокового звільнення О. Генрі прагнув жити непомітно й усамітнено. Він не мав бажання розповідати про себе, оприлюднювати свої портрети, спілкуватися з журналістами…
Літературна кухня
Письменницьку популярність О. Генрі пояснити неважко. По-перше, його твори оповідають про звичайних людей – таких само, як ті, кому ці твори адресовано. По-друге, кожна історія американського автора підтримує віру в щасливий випадок і прихильність долі.
Утім, була ще одна, суто “технічна”, причина успіху: письменник розробив особливу схему побудови сюжету, що допомагала постійно збільшувати напруження читацького інтересу. Так, для творів О. Генрі характерні захоплива інтрига, чітко продумана композиція та несподіваний фінал. Розв’язка нерідко складається з двох фіналів, перший з яких є хибним. Зрештою, письменник зазвичай працював у жанрі новели – і це був вдалий вибір.
Літературознавча довідка
Новела – невеликий за обсягом прозовий твір, у якому йдеться про незвичайну пригоду. Новела схожа на оповідання, але відрізняється від нього напруженим сюжетом, для якого характерний стрімкий розвиток і несподіваний фінал. У новелістичному жанрі виділяють такі різновиди, як соціально-психологічна, детективна, гумористична, філософська новела тощо.
О. Генрі написав двісті вісімдесят сім новел. Часто вони нагадують світлі казки, але, безперечно, містять і реалістичні елементи. Випадковість, яку зазвичай вводить у свої сюжети письменник, допомагає розкрити зовсім не випадкові риси людського характеру, показати саму сутність людини. Герої О. Генрі – пересічні клерки й кур’єри, продавці й секретарки, невизнані поети й художники, офіціанти й волоцюги. Проте в кожному з них митець знаходить “світильник душі”, що випромінює любов. Саме це й надає на перший погляд розважальним, напів – казковим новелам О. Генрі щемливого гуманістичного звучання.
Перевірте себе.
Розкажіть про життя О. Генрі. Де і за яких обставин розпочався творчий шлях О. Генрі? Поясніть, чому письменник вирішив скористатися псевдонімом. Дайте визначення жанру новели. Стисло схарактеризуйте творчість О. Генрі. У чому полягає особливість його новел? Теми проектів. “Твори О. Генрі на кіноекрані”; “Людські чесноти в оповіданнях О. Генрі”; “Гумор у творах О. Генрі”.
Перед читанням. Читаючи новелу, визначте, у яких її епізодах, описах чи деталях виявляється властиве авторові почуття гумору.