ЛЮБОВ ЗАБАШТА. “БІЛЕ СВЯТО ЗИМІ”
II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 3
Урок 66. ЛЮБОВ ЗАБАШТА. “БІЛЕ СВЯТО ЗИМІ”
Мета: ознайомити учнів з творчістю Л. Забашти; вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; розвивати уяву, фантазію, вміння робити висновки; збагачувати активний словник учнів; сприяти розвитку читацьких інтересів; виховувати любов до поетичного слова.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Додайте склад або букви, утворіть слова
Очі – (ов)очі;
Рій
Він – (дз)він;
Міль – (дак)міль;
Кіл – (ео)кіл;
Так – (лі)так;
Парк – парк(ета);
Жир – жир(аф);
Доба – доба(вка);
Крок – крок(одил);
Лимон – лимон(ад);
Кит – кит(мця).
2. Читайте! Помічайте! Продовжуйте!
Рано – нора; мило – ломи; мара – рама; сосна – насос; банка – кабан; Марко – комар; Мишко – комиш; товар – варто; терка – катер; наказ – казна; наша – шана.
3. Розчитування за складовою таблицею
4. Робота над скоромовкою
Віл везе важучий віз –
Вовну, вату, верболіз.
Вперся віл, і впало з воза
Вісім
Ю. Кругляк
Чечір-вечір, чечір-вечір.
Хтось воркує біля печі.
Чорні лапи, вуса, ротик,
Чечір-вечір, чорний котик!
Г. Чубач
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Конкурс на краще виразне читання вірша.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із творчістю української письменниці Любові Забашти.
Вона тонко відчуває красу природи. Її поетичні рядки переливаються різними кольорами, випромінюють радість і ніжність.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
– Любов Василівна Забашта – поетеса, драматург, прозаїк – народилася в місті Прилуки на Чернігівщині. З дитинства дівчинка полюбила поезію, пісню і, будучи третьокласницею, вже почала складати вірші. Уперше вірші Любові Забашти були надруковані в газеті.
Свого часу, в середині 1930-х років, майбутню поетесу підтримав П. Г. Тичина, що окрилило дівчину. На обласній нараді молодих літераторів у Чернігові виступала і сімнадцятирічна Люба. Вона читала вірші про квіти і дівочі мрії.
2. Опрацювання вірша Л. Забашти “Біле свято зими” (с. 70)
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Які картини постали у вашій уяві під час слухання вірша?
2) Словникова робота.
Снігурі пухових
Малята навкруги
Урочисто убранням
Нарум’янюють простягаючи
Читання слів “луною” за вчителем.
– Прочитайте слова з м’якими приголосними.
Фізкультхвилинка
3) Колективне читання вірша “луною” за вчителем.
4) Читання вірша “ланцюжком” за строфами.
– Спробуйте пояснити назву прочитаного вірша.
– Чому поетеса назвала сніги пуховими?
– Чому сніги засвітилися червонястим і жовтим?
– Хто зустрічає біле свято зими?
5) Робота в групах.
Вибрати із тексту слова:
1-ша група – слова – назви предметів;
2-га група – слова – назви дій;
3-тя група – слова – назви ознак.
6) Гра “Добери слово”.
– До слова – назви предмета оберіть слово – назву дії.
Снігурі летять
Санчата біжать
Ялинки засвітилися
Малята застрибали
Сніги хитають
7) Гра “Добери риму”.
Веселі… (оселі);
Сніги… (навкруги);
Ялинки… (зупинки).
8) Гра “Котик і мишки”.
Першою починає читати “мишка”. Коли вона прочитає декілька слів або речення, то починає читати “котик”. Він намагається наздогнати “мишку”. Гра припиняється, коли обидва учні читають одне і те саме.
9) Гра “Диктор телебачення”.
Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
– Хто його автор?
– Що нового ви дізналися про письменницю Любов Забашту?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Намалювати малюнок до вірша.