Ліризм, теплий і яскравий гумор у зображенні життя і праці простих трудівників (за творами Остапа Вишні “Діди наші та баби наші”, “Весна-красна”)

Розум він мав вольтерівської гостроти, викривач він був незрівнянний, та все ж визначальним, мені здається, в його вдачі було саме це: ніжність, душевність, поетичність.

Олесь Гончар. Про Остапа Вишню

Творчість Остапа Вишні надихалась великим почуттям до народу, окрилювалась любов’ю до природи. Ці дві любові були джерелом його життя, вони ж визначили і характерні риси його творчості – гумор і ліризм.

Сприймаючи життя з гумором, тонко відчуваючи комічне, Остап Вишня вміло переносив комічні ситуації із життя в свої твори. Щоб бути

ближчим до народу, письменник зробив оповідачем у своїх творах простого трудівника-життєлюба, мудрого і дотепного, який залюбки маскувався під “простачка”, людину лагідної вдачі. Ліричний герой цікаво і з гумором розповідає про смішну пригоду або рису в характері людини, або ділиться своїми думками і враженнями. Його мова переповнена народними жартами і дотепами, його розмовні інтонації викликають сміх. Він не втратить нагоди вставити в свою мову влучний жарт чи приказку, або якесь чудне слівце. Він увібрав у себе народний гумор, тому його оповіді такі близькі і зрозумілі широкому загалу. Оповідач
– виразник думок і почуттів Остапа Вишні – має ніжну і поетичну душу. Він любить природу, її чудові створіння, відчуває її красу і завжди милується нею.

Як уже було зазначено, природа була для письменника джерелом натхнення. Протягом багатьох післяреволюційних років Остап Вишня створював невеличкі за розміром, поетичні за звучанням, наснажені ласкавою лірикою твори. їх по праву можна назвати віршами у прозі, в яких, однак, не губиться талант гумориста. У цих маленьких шедеврах, що увійшли до “Мисливських усмішок”, особливо яскраво виявилося органічне злиття двох граней незвичайного таланту Остапа Вишні – гумору і лірики. У соковитих, різнобарвних, різноголосих “Лисиці”, “Відкритті охоти”, “Косовиці”, “Про мудрого зайця” та в багатьох інших творах ніжний, акварельний український краєвид змінюється майстерним діалогом, влучні деталі супроводжують репліки, опис комічних ситуацій. І скрізь відчуваємо автора – усміхненого, іронічного, проникливого.

Пейзажі Остапа Вишні служать поетичною паралеллю до настроїв героя-оповідача. Ліризм же, в свою чергу, переплітається з неймовірними вигадками і дотепами.

Сюжетами, взятими із самого життя, простотою і зрозумілістю Остап Вишня заслужив народну любов і визнання. Все, що знаходимо в його творах, близьке українській свідомості: це і український пейзаж, і українська поетичність, і український гумор – “лукавий і добродушний”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Ліризм, теплий і яскравий гумор у зображенні життя і праці простих трудівників (за творами Остапа Вишні “Діди наші та баби наші”, “Весна-красна”)