ЛЕСЯ УКРАЇНКА. КОНВАЛІЯ (Уривок)
Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Лесі Українки; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; показати барвистість, красу рідної мови, її мелодійність; розвивати пам’ять, увагу, зв’язне мовлення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Хороший пиріжок, бо всередині сирок.
2. Гра “Знайди слово”
– Виконавши дії, прочитай записані слова.
Перо – о + лин + кава – ва (перлинка)
–
Перлинка – дорогоцінний камінь, знайдений на дні моря.
Поле – ле + е + тич + наша + ша (поетична)
– Від якого слова утворилося слово поетична? (Поети, поезія)
– Поєднавши утворені слова, складіть словосполучення. (Поетична перлинка)
3. Інтерактивна вправа “Мозковий штурм”
– Як ви розумієте вислів “поетична перлинка”? (Усі свої припущення учні записують на дошці.)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Чия розповідь цікавіша?”
Учні презентують підготовлену вдома розповідь про Лесю Українку. Колективно обирають найцікавішу.
IV.
– Сьогодні ми ознайомимося з однією з поетичних перлинок творчості Лесі Українки. Відгадавши загадку, ви дізнаєтеся назву вірша.
– Вона цвіте в травневі дні,
Поміж великим листом
Повисли квіти запашні,
Немов дрібне намисто. (Конвалія)
– У львівському журналі “Зоря” за № 22 на сторінці 186, був опублікований твір Лариси Косач – вірш “Конвалія”, підписаний “Волинь, 1884, ЗО жовтня. Леся Українка”. Геніальна у своїй прозорливості мати, Ольга Петрівна Косач (Олена Пчілка), поєднала з іменем України творчу долю 13-річної доньки Лариси Петрівни Косач, і, щоб усі розуміли, що то пише українка з етнічної України, дала їй такий псевдонім.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Передбачення”
– Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші, який має такий заголовок?
Вправа “Мікрофон” (учні висловлюють свої припущення)
2. Виразне читання вірша “Конвалія” вчителем
– Які почуття викликав у вас вірш?
– Що ви уявляли, слухаючи його?
3. Словникова робота
Читання колонок слів “луною” за вчителем
Крає віттям
Зів’ялу пов’яла
Панночка байдужою
Захищалась музиченька
– Прочитайте слова з апострофом.
– У яких словах букв більше, ніж звуків? (Ввіттям, панночка, музиченька)
– Назвіть слово з пестливим значенням.
Крає – завдає муки, душевного болю.
4. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша
– У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
– Які слова прочитаєте з тривогою, співчуттям?
– З якою інтонацією прочитаєте слова конвалії?
– Де зробите паузу?
5. Виразне читання вірша учнями
6. Фізкультхвилинка
7. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
– Де росла конвалія?
– Як захищалася від негоди?
– Яка біда трапилася з квіткою?
– Як ви розумієте слова “віку вкоротила”?
– Куди понесли конвалію?
– Хто взяв її з собою?
– Який настрій був у панночки?
– Які почуття в цей час переживала конвалія?
– До кого вона зверталася зі словами прощання?
– Які слова вірша свідчать про бездушність панночки?
8. Гра “Диктор телебачення”
Учні читають вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
9. Гра “Добери риму”
Високим – … (широким).
Біла – … (вкоротила).
Залу – … (балу).
Закрутилась – … (схилилась).
Грає – … (крає).
Милий – …(єдиний).
Рукою – … (додолу).
10. Визначення головної думки твору
– Яка головна думка вірша?
– Вірш “Конвалія” написаний у Колодяжному, оточеному лісами, на галявинах яких навесні розцвітали красиві і запашні конвалії. Вони стали найулюбленішими квітами письменниці, оспіваними у подальшій творчості як символ досконалості природи і прагнення досягнення гармонії в людському суспільстві. Дитяче бачення збереження природи і чистоти людських поглядів формували характер і самої поетеси, яка ніколи не дозволила б собі зневажливого ставлення до беззахисної квіточки.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
– Сьогодні на уроці я вчився…
– Мені вдалося…
– Складним виявилося…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш “Конвалія” (с. 101). Проілюструвати його.