КОЛИ ТВІР ВІДКРИВАЄ СВОЇ ТАЄМНИЦІ. ВОЛОДИМИР ЛУЧУК “ДИКИЙ МАК”. ЗІРКА МЕНЗАТЮК “МАК”
II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4
Урок 75. КОЛИ ТВІР ВІДКРИВАЄ СВОЇ ТАЄМНИЦІ. ВОЛОДИМИР ЛУЧУК “ДИКИЙ МАК”. ЗІРКА МЕНЗАТЮК “МАК”
Мета: навчати учнів читати вдумливо і виразно, усвідомлювати зміст прочитаного, розмірковувати, придивлятися, прислухатися до звучання художнього слова; розвивати мовлення учнів, естетичний смак; прищеплювати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Гра “Дощик”. Робота над скоромовкою
Діти
– Накрапає дощ (тихо);
– Дощ сильнішає (голосніше);
– Злива (голосно);
– Дощ слабшає (тихіше);
– Дощ припинився (читання припиняється).
Заболіло горло в горили –
Бо горила багато говорила.
2. Читай чітко, весело!
– Гей, Федької –
Питають люди, –
Чом заліз
У кропиву ти?
– А тому, що
З дідусем
Ми на пасіку
Ідем.
Там такі кусючі бджоли –
Гірш, ніж лікарські уколи.
Нажалю своє тут тіло, щоб не так
Од бджіл
Боліло!
К. Дяченко
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
– Прочитайте, як ви замінили рядками
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Відгадайте загадку.
– Я крилатий і пухнастий,
Золотистий і смугастий,
Над лужком танок веду,
Дзвінко, весело гуду. (Джміль)
– Сьогодні ми поринемо в таємниці художніх творів. Під час читання розмірковуйте, уявляйте, придивляйтеся, прислухайтеся.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання тексту про джмеля (с. 79)
– Які звуки та образи виникли у вашій уяві?
– Який це звук – оксамитовий? Пригадайте, яка на дотик тканина оксамит. Цю ознаку перенесено на звук. Переносне значення слова оксамитовий – приємний, м’який.
– Які з виділених слів допомогли вам побачити джмеля? Опишіть його.
Фізкультхвилинка
Плів павутинку павучок –
І заболів йому бочок.
Встанем разом на хвилинку
Й проведем фізкультхвилинку.
Руки вгору, руки вниз,
Вліво, вправо повернись.
Сіли – встали, сіли – встали,
Кошенята заплигали,
У долоньки заплескали
І за парти посідали.
2. Опрацювання вірша В. Лучука “Дикий мак” (с. 79-80)
1) Робота над загадками.
– Відгадайте загадки і дізнайтеся, які квіти вибрав джміль. Знайдіть їх на малюнку.
– Наче сонця серединка,
Пелюстків біла хустинка.
Знає бджілка і мурашка,
Що звуть квіточку… (ромашка).
– Запалали в чистім полі
Квіти гарні, всі червоні.
То палає влітку так
Польовий червоний… (мак).
2) Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання вірша учнями.
– Поміркуйте, як треба читати вірш.
– Спробуйте передати голосом, що маку стало соромно.
3) Виразне читання вірша учнями.
– Як ви гадаєте, чому мак хотів підслухати розмову?
– Оберіть відповідь:
А) був занадто цікавий;
Б) був невихований.
– Чому мак почервонів?
– Знайдіть у вірші риму.
3. Опрацювання тексту Зірки Мензатюк “Мак” (с. 79-80)
1) Виразне читання тексту вчителем.
– Які картини поставали у вашій уяві під час слухання тексту?
2) Виразне читання тексту учнями.
– Як ви вважаєте, чи звертається письменниця до вас?
– Що вам захотілося зробити, запам’ятати?
– Які образи квітки маку створено у прочитаних вами текстах?
– Закінчіть думку: “Мак хотів підслухати таємницю і від сорому.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
– Що було найбільш цікавим?
– Чого вас навчає текст Зірки Мензатюк “Мак”?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити напам’ять вірш “Дикий мак”.