“Коли ти муж, будь мужнім…” Твір за віршем Ш. Петефі
Є таке образливе висловлювання: бути лялькою у чиїхось руках. А що ж в ньому образливого? Адже зі словом “лялька” у нас асоціюється гра. Немає такої дівчинки, у якої серед іграшок не було б ляльки. Дівчатка вигадують їм імена, шиють одяг, “керують” діями своєї ошатної “доньки”. А як ми любимо ляльок-акторів! Є театри, які так і називаються: лялькові. Там у спектаклях ляльок приводять у рух актори. Ці актори так і називаються: ляльковики. Проте бути лялькою у чиїхось руках дійсно образливо. Адже тут йдеться вже не про іграшку, а про
У своєму вірші Шандор Петефі дає чітку відповідь на питання, хто така відважна людина. Це насамперед та, яку
Ø Дуже сильно звучать рядки про те, що краще сотню разів відмовитися від життя, ніж жити у безчесті. Шандор Петефі презирливо ставиться до тих, хто продався за “мирські блага”. “З торбиною, але на волі!” – нехай це буде твоїм девізом, пише поет, звертаючись до свого героя.
В заключній строфі Шандор Петефі порівнює свого героя з дубом, і це не випадково: дуб і в українського народу асоціюється з силою. Дуби довговічні, міцні, живуть понад сімсот років. Ураган вивертає з корінням дуб, але не може зігнути його. Ось так і справжній герой, який ні за яких обставин не погодиться бути лялькою у будь-чиїх руках, ніколи не зігнеться, якщо потрапить під ураган долі.